NOWA INSTALACJA, DAWNA RZEŹ

W miejscu pomnika „Czterech Śpiących”, u zbiegu ulicy św. Cyryla i Metodego i ulicy Targowej stanęła nowa wystawa plenerowa. 

Instalacja składa się z sześciu edukacyjnych plansz i poświęcona jest historii rzezi Pragi. Na planszach przedstawione zostało tło historyczne masakry z dnia 4 listopada 1794 roku, przebieg obrony Pragi w trakcie ostatniej bitwy powstania kościuszkowskiego, informacje dotyczące samej masakry oraz biogramy dowódców. Wystawa, zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie urzędu Pragi Północ, ma charakter czasowy i będzie dostępna przez kilka najbliższych tygodni. 

Inicjatorem wystawy jest urząd dzielnicy Praga Północ. Konstrukcja stanęła w 226 rocznicę tragicznych wydarzeń i być może jest wstępem do postawienia w tym miejscu pomnika, o co zabiegają od lat aktywiści ze stowarzyszenia Twoja Praga, z radnym oraz prezesem stowarzyszenia Jackiem Wachowiczem na czele. Do pomysłu entuzjastycznie odnosi się również burmistrz dzielnicy – Wojciech Zabłocki. Ideę popiera część mieszkańców Pragi Północ. 

W 2016 roku Rada Warszawy pozytywnie zaopiniowała inicjatywę, by na miejscu zdemontowanego w 2011 roku monumentu „Czterech Śpiących”, postawić instalację, która upamiętniałaby rzeź Pragi — jedno z najtragiczniejszych wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej. 

Na początku 2017 roku pomysł trafił do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i tam utknął ze względu na fakt, że ratusz nie przeprowadził wymaganej procedury zniesienia w tym miejscu lokalizacji poprzedniego pomnika – Chwały Bohaterów Armii Radzieckiej (tak brzmi oficjalna nazwa pomnika „Czterech Śpiących”), co uniemożliwia postawienie czegokolwiek innego w tym miejscu. Urzędnicy w specjalnie wystosowanym liście zasugerowali stowarzyszeniu wybór innej lokalizacji. Niedługo po tym, aktywiści wystosowali oficjalny list do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym wyrażali zaniepokojenie zaistniałą sytuacją oraz przypomnieli fakt, iż pomysł zaakceptowała Rada Miasta. 

Jeśli pomnik powstanie, nie będzie jedynym obiektem na terenie dzielnicy poświęconym masakrze z 1794 roku. Na placu Bohaterów 1863 roku, przed katedrą św. Floriana, w 1994 roku, w 200-setną rocznicę tragicznego wydarzenia został odsłonięty pamiątkowy głaz wraz z tablicą. Natomiast u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i al. Solidarności znajduje się metalowy krzyż dedykowany ofiarom rzezi. Przylega on do ogrodzenia cerkwi od ul. Jagiellońskiej i stoi na miejscu drewnianego krzyża postawionego przez mieszkańców w 1794 roku. 

Rzeź Pragi jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej. 4 listopada 1794 roku wojska rosyjskie dowodzone przez generała Aleksandra Suworowa, po przełamaniu obrony, dokonały masakry ludności cywilnej, podczas której życie straciło kilkanaście tysięcy mieszkańców.
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

13 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352775