NOWY POMNIK ZACHWATOWICZA

Rada Warszawy jednogłośnie opowiedziała się za projektem wzniesienia pomnika profesora Jana Zachwatowicza w Międzymurzu na Starym Mieście. 

Inicjatywa wybudowania pomnika poświęconego jednemu z najbardziej znanych polskich architektów wyszła od Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Autorem projektu jest rzeźbiarz Karol Badyna, twórca, m.in. pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, oraz Wojciecha Korfantego u zbiegu Al. Ujazdowskich i Agrykoli. 

Na samym początku chciano, aby w międzymurzu powstała ławeczka z odwzorowaną postacią Zachwatowicza. Koncepcja ta uległa jednak zmianie po konsultacjach z rodziną profesora. Projekt Badyna przedstawia wykonaną z brązu postać starszego mężczyzny. Zachwatowicz w okularach, w płaszczu, z lewą ręką w kieszeni swobodnie kroczy w stronę placu Zamkowego. Pomnik zostanie ustawiony przy placu, u wylotu traktu, znajdującego się między dwiema liniami murów obronnych. 

Ze względu na fakt, że 4 marca br. przypadła 120 rocznica urodzin profesora, rok 2020 w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy jest rokiem Jana Zachwatowicza. W marcu zorganizowano szereg spacerów związanych z postacią profesora oraz wydano folder na temat jego osoby i zasług dla Warszawy. 

Jan Zachwatowicz (1900 – 1983) był historykiem sztuki, konserwatorem i architektem. Całe jego zawodowe życie związane było z Warszawą. Przed wojną, dzięki jego inicjatywie i pracy zostały odsłonięte mury Starówki. W 1945 roku został pracownikiem Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy. Dzięki jego uporowi i zaangażowaniu rozpoczęto, m.in. prace przy rekonstrukcji Starówki i Zamku Królewskiego. W latach 1945 – 1957 Zachwatowicz pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków. Wykładał również na uczelni, był kierownikiem Katedry i Zakładu Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem międzynarodowego symbolu, którym oznacza się zabytki w celu ochrony przed zniszczeniem. 

Za realizację projektu pomnika odpowiedzialny jest Zarząd Terenów Publicznych.
Projekt pomnika Karol Badyna /  ZTP
Magdalena Kuc

20 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352996