ŚWIĄTECZNA ILUMINACJA W COVIDOWEJ WERSJI

W tym roku świąteczna iluminacja będzie skromniejsza. Ratusz szuka oszczędności. 

Pandemia wymusiła na stołecznych urzędnikach szukanie pieniędzy, dzięki którym będzie można podreperować „kulejący” budżet miasta. „Wprowadzamy zgodnie z zapowiedzią oszczędności. Iluminacja będzie na zdecydowanie mniejszym obszarze, ale na pewno zachowamy jej niewątpliwy urok. Zrezygnujemy z kilku lokalizacji, w których do tej pory mogliśmy iluminację podziwiać".
Światełka rozbłysną na odcinku od ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego. Stare Miasto również zostanie udekorowane. Iluminacje pojawią się jak co roku, m.in. na ulicy Świętojańskiej, Piwnej, Freta, Nowomiejskiej, rynkach Starego i Nowego Miasta, na Kościelnej. Ratusz nie zrezygnuje też ze świątecznej choinki na placu Zamkowym. Świąteczne ozdoby rozbłysną po raz pierwszy w historii na Nowodworach, na ulicy Światowida. Projekt zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. „Chcemy dać mieszkańcom Warszawy w tym trudnym czasie, choć odrobinę poczucia świąt i normalności” podsumowała działania ratusza Karolina Gałecka. 

Tegoroczną iluminację będzie można podziwiać już 5 grudnia. Niestety, ze względu na pandemię oraz politykę „zaciskania pasa”, prawdopodobnie nie będzie tradycyjnej imprezy i uroczystego „odpalenia” choinki na placu Zamkowym. Ratusz planuje uruchomienie świątecznej iluminacji w niestandardowy sposób. 

Ozdoby, niestety, nie pojawią się w Al. Jerozolimskich, od dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, w al. Solidarności, od placu Bankowego do placu Wileńskiego, na Marszałkowskiej, na Świętokrzyskiej, na Mokotowskiej i na Targowej. Przygotowaniem światełek, ich instalacją, utrzymaniem i deinstalacją, jak co roku, zajmie się firma Multidecor. 

W tym roku ratusz podpisał z firmą nową umowę, opiewającą na nieco niższą kwotę – 4 mln, a nie jak w zeszłym roku na 6 mln złotych rocznie. 

Nowa iluminacja była już w niektórych miejscach testowana. Specjaliści z firmy Multidecor sprawdzali, jak prezentują się i działają światełka przy kościele św. Anny oraz na skwerze Hoovera. 
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

11 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352807