W WARSZAWIE ZGASNĄ ŚWIATŁA

1 grudnia w Warszawie zgasną światła. Jest to forma protestu przeciwko niedawnym decyzjom rządu. 

28 października została uchwalona ustawa, zgodnie z którą pieniądze z podatku PIT w całości będą kierowane do budżetu centralnego. Nie ma szans na nawet minimalne zasilenie funduszy jednostek samorządu terytorialnego. Niebagatelna kwota 1,5 mld złotych nie zostanie wydana na inwestycje korzystne dla lokalnych społeczności. Samorządowcy z wielu miast zapowiadają protest. „Ze względu na decyzję rządu jest coraz mniej pieniędzy w budżetach samorządów, coraz mniej pieniędzy w budżetach, które służą mieszkańcom. Jeżeli dołożymy do tego tę bardzo trudną sytuację związaną z epidemią, okazuje się, że budżety samorządów są w bardzo, bardzo trudnym stanie, żeby nie powiedzieć w dramatycznym stanie. Do tego dochodzą informację, że rząd zawetuje pieniądze z UE, co może doprowadzić, że ten wielki program rekonstrukcji po kryzysie związanym z pandemią nie będzie mógł być inicjowany przez UE. Niestety, wszystkie te decyzje, które rząd podejmuje doprowadzą do tego, że zamiast wychodzenia z recesji spowodowanej epidemią, grozi nam pogłębienie recesji”- powiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej. 

Protest będzie polegał na wyłączeniu oświetlenia, najpierw częściowo, później w całych miastach i gminach, po to by „aby pokazać mieszkańcom, czego może im zabraknąć w konsekwencji zabierania przez rząd środków dla lokalnych wspólnot” - powiedział obecny na konferencji w Warszawie prezydent Sopotu – Jacek Karnowski. 

Jednocześnie samorządowcy złożyli na ręce marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego projekt ustawy, który zwiększa wpływy z PIT trafiające do budżetów samorządów terytorialnych z 38,16 proc. do 48,16 proc. W 2020 roku dałoby to kwotę 11 336 421 000 zł, która mogłaby być przeznaczona na lokalne inwestycje, takie jak drogi, kanalizacja czy dofinansowanie szkół. Apel podpisało 76 samorządów z całej Polski. 

W wyniku decyzji rządu Warszawa traci ok. 50 mln złotych.
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

25 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352970