BARBARZYŃCA W OGRODZIE

We Włochach powstał grafitowy dom. Budynek stoi na ulicy Płomyka wśród kolorowej zabudowy powstałej pod koniec lat osiemdziesiątych, dosłownie o krok od urokliwych Stawów Cietrzewia. Elewację ma obłożoną ciemnoszarym klinkierem i ze względu na to, że bardzo mocno wyróżnia się w otoczeniu, przez swoich projektantów ze studia Paweł Lis Architekci, nazywany jest „barbarzyńcą”. 
 
Działka, na której został wybudowany „barbarzyńca” nie jest zbyt szeroka. Liczy sobie zaledwie 16 metrów. Architekci, aby spełnić wymogi inwestora, zaprojektowali dom w kształcie litery „L”. Elementem, który od razu rzuca się w oczy jest dwupoziomowy narożnik, który tworzy bryła zadaszenia umieszczona nad podniesionym parterem. Bryła ma postać wielkiej, niedomkniętej szuflady umieszczonej na dwóch słupach. Zewnętrzne sufity i obramowania okien pomalowane są na biało, co w zderzeniu z grafitowym kolorem okładzin domu daje odczucie lekkości i falowania budynku na wietrze. 
Wnętrza „barbarzyńcy” kryją dwa lokale, z czego jeden zaprojektowano pod pracownię, biuro lub nieduże mieszkanie, drugi jako przestrzeń dla dużej rodziny. Każdy składa się z dwóch poziomów, poddasza i garażu w przyziemiu. Do każdego z nich prowadzi osobne wejście. Oba lokale mają niezależne od siebie wyjścia z garażu. 

Na działce zaprojektowano również wewnętrzny ogród zarezerwowany dla lokalu mieszkaniowego. Znajduje się od strony południowo-wschodniej, urokliwej ze względu na Stawy Cietrzewia, które doskonale widać z okien. W trakcie prac udało się zachować koronę sąsiadującego z budynkiem drzewa, którego gałęzie malowniczo zwieszają się nad zadaszeniem tarasu części przeznaczonej na biuro. 

Budynek został wyposażony w rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, oraz w klimatyzację zasilaną ogniwami fotowoltaicznymi. W domu oraz na działce zainstalowano inteligentny system zarządzania światłem i dźwiękiem.
Magdalena Kuc
Fot. Paweł Lis Architekci

26 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352763