POWĄZKOWSKIE IMPRESJE - HALKA

Ponad 90 lat, do czasu otwarcia cmentarza Bródnowskiego, Stare Powązki były głównym miejscem pochówku. Spoczywa tu niemal cała elita XIX wiecznej Warszawy. Wśród nich odnajduję tu wiele grup ludzi powiązanych ze sobą za życia rozmaitymi sprawami, dziełami, przedsięwzięciami, bywało, że i tragicznymi. Dziś pierwsza historia z okazji rocznicy urodzin twórcy opery narodowej. 5 maja 1819 roku urodził się Stanisław Moniuszko. Na Powązkach spoczywają, oprócz kompozytora, osoby związane z pierwszą historyczną premierą „Halki” w 1858 r., które chcę przedstawić i pokazać ich groby. 

Wśród tych osób musimy wspomnieć Paulinę Rivoli (1823-1881) . Była ona śpiewaczką, primadonną opery warszawskiej. Niestety z powodu choroby gardła została zmuszona do przedwczesnego przerwania kariery. Zmarła w nędzy. 

 Z premiery Halki znamy Juliana Dobrskiego (1811-1886), głównego tenora opery warszawskiej. Brawurowo wystąpił w roli Jontka w premierze Halki. Zagrał też rolę Stefana w premierze Strasznego dworu w 1865 roku. Razem z Rivoli po premierze wywoływani byli przez publiczność 17 razy. 

Pierwsze wystawienie Halki zachwycało, nie tylko wykonaniem przez gwiazdy opery, ale również scenografią. Zawdzięczała to pochodzącemu z Włoch dekoratorowi wnętrz Antonio Sacchetti (1790-1870). Od 1829 do śmierci pracował on w Polsce, a jego dekoracje do Halki wywołały furorę, że aż 6 razy wywoływany był przez publiczność. 

Całością premierowej Halki pokierował Jan Quatrini (1822-1893), pod którego batutą poprowadzone zostało widowisko. Quatrini był nie tylko wybitnym dyrygentem, ale także śpiewakiem, flecistą i pedagogiem. Do Polski przybył w 1843 z Włoch. Założy w Warszawie szkołę muzyczną, którą prowadził przez wiele lat, jednocześnie będąc dyrygentem orkiestry opery. 

 To oni tworzyli wielką premierową Halkę, na cmentarzu pochowane są również inni tworzący to wybitne przedstawienie oraz późniejsi miłośnicy i artyści, którzy tworzyli kolejne wielkie przedstawienie Halki Stanisława Moniuszki. 

Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608807