87 TYSIĘCY NA RES SACRA MISER

Są pieniądze na trzeci, końcowy etap prac w kościele Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu - poinformował Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki. 

Tym razem konserwatorzy skupią się na tzw. retuszu konserwatorskim XVIII-wiecznych fresków z czasów, kiedy kaplica należała do karmelitanek bosych. Freski przedstawiające iluzjonistyczne ołtarze poświęcone NMP i św. Józefowi zostały odkryte podczas konserwacji obiektu w 2016 roku. W grudniu 2019 roku zakończono pierwszy etap prac, który miał za zadanie zabezpieczenie cennych malowideł przed postępującą degradacją i uzupełnienie ubytków tynku w ich obrębie. Retusz, do którego obecnie przygotowują się konserwatorzy uczytelni całość kompozycji. 

Budynek klasztoru sióstr karmelitanek powstał po 1664 roku w wyniku przebudowy, zniszczonego podczas potopu szwedzkiego, pałacu Adama Kazanowskiego. 35 lat później dobudowano do niego kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 1819 roku, po likwidacji zakonu, budynki klasztorne przejęło Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności i wówczas na frontonie pojawił się łaciński napis Res Sacra Miser czyli Ubogi Rzeczą Świętą. Do czasu wybuchu II wojny światowej Towarzystwo dawało schronienie starcom i kalekom. W wyniku bombardowań wojennych cały kompleks został poważnie uszkodzony. Odbudowę kościoła-kaplicy ukończono już w 1949 roku, całego zaś budynku dopiero w latach sześćdziesiątych. Od roku 1989 jest siedzibą Towarzystwa Charytatywnego Caritas. 

Magdalena Kuc 

25 maja 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356858