WIEŻA BABEL NA MOKOTOWIE

Holenderska pracownia architektoniczna – Just Open Architecture wygrała konkurs UNYT „Libgen: w kierunku nowej kategorii bibliotek ewolucyjnych”. Tematem konkursu jest projektowanie bibliotek przyszłości. 

Architekci Just Open przeanalizowali historię bibliotek, od czasów Platona po czasy współczesne i zaproponowali futurystyczną wizję szklanego gmachu, który oprócz tradycyjnych funkcji odgrywałby rolę platformy wymiany myśli i opinii. Jej przestrzeń ma pobudzać do debaty i komunikacji między wypełniającymi ją ludźmi. A to na wzór antycznej agory, gdzie każdy, kto chce podzielić się z innymi posiadaną przez siebie wiedzą, jest nie tylko mile widziany, ale wręcz pożądany. 

Gmach The Book Tower, mógłby powstać w Warszawie w pobliżu Królikarni na Mokotowie. Taką lokalizację dla swojej wizji zaproponowali architekci. Biblioteka ma postać przeszklonej, skręconej wieży. Swoją formą nawiązuje do stosów książek wyeksponowanych w księgarniach lub podczas przeglądania instagramowych zdjęć. Sami architekci w opisie projektu porównali ją do biblijnej wieży Babel – jako miejsca porozumienia ludzi całego Świata. Nie bez znaczenia był również fakt, że Warszawa posiada wyjątkowo dużą liczbę wysokościowców. Biblioteka jako świątynia wiedzy ma być zatem dobrze widoczna. 

Wieża ma 13 pięter. W jej wnętrzach oprócz biblioteki znalazłyby się: księgarnia, przestrzeń związana z różnego rodzaju wystawami i z co-workingiem, czytelnia, centrum debat, a także kawiarnia zlokalizowana na samym szczycie.

Magdalena Kuc

29 maja 2020 roku
Fot. just open architecture
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352935