WILLA PISARKÓW ODRODZI SIĘ Z RUINY

Zabytkowa willa przy ulicy Modlińskiej 252 odzyska dawny blask. Lokalne centrum integrujące białołęcką społeczność, które ma tu powstać świetnie nawiązuje do historii tego niezwykłego budynku. 

Willa i dwie towarzyszące jej niewielkie oficyny powstały na początku XX wieku. Została zbudowana dla państwa Pisarków. W 1914 roku jeden z jej kolejnych właścicieli Leon Hajdziony udostępnił jedno z pomieszczeń na szkołę powszechną. Dalsze losy willi związane były z Zakładem dla Dziewcząt Moralnie Zaniedbanych prowadzonym początkowo przez Warszawskie Chrześcijańskie Towarzystwo Ochrony Kobiet, a następnie przez siostry Benedyktynki Samarytanki Krzyża Chrystusa. Jedna z nich siostra Beigna, czyli Stanisława Umińska, w 1942 roku, w willi zorganizowała świetnie prosperujący konspiracyjny teatr, na którego czele stanął jej dawny przyjaciel Leon Schiller. Siostra Beigna, w przeszłości była aktorką związaną m.in. z Teatrem Polskim, gdzie Schiller był reżyserem. O przedstawieniach, jakie się tu odbywały pisał ich stały bywalec, Czesław Miłosz w książce „Rok myśliwego". 

Inną znaną postacią, która w czasie wojny często gościła w budynku przy Modlińskiej była Irena Sendler. Siostry Samarytanki udzielały schronienia żydowskim dzieciom, które Sendlerowa, członek Żegoty, osobiście do nich przywoziła. 

Budynki przetrwały II wojnę światową. Po wojnie najpierw mieścił się tutaj Państwowy Dom Specjalny dla Przewlekle Chorych, później Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych nr 5. Po wyprowadzce DPS-u budynki pełniły różnego rodzaju funkcje usługowe, m.in. był tu prowadzony sklep z narzędziami. Później budynki stały puste i popadały w ruinę. W 2009 roku decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków zostały wpisane do rejestru. 

W 2015 roku, w trakcie sporządzania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia remontu budynku, na ścianach odkryto polichromie pochodzące sprzed II wojny światowej, prawdopodobnie z czasów, kiedy był tu prowadzony ów zakład dla dziewcząt.

Magdalena Kuc 

30 maja 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352781