DEFIBRYLATOR WSZCZEPIONY W SERCE

Urządzenie wykorzystujące bluetooth wszczepione w klatkę piersiową pacjenta 

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia nowej generacji kardiowertera – defibrylatora został przeprowadzony w Warszawie. Urządzenie wielkości pudełka od zapałek i grubości 8 mm zostało wszczepione pacjentowi cierpiącemu na zagrażającą życiu niewydolność serca. To pierwszy w historii taki aparat, który za pomocą technologii bluetooth łączy się ze smartfonem pacjenta, co pozwala na gromadzenie szczegółowych danych. 

Operacje wykonał zespół pod kierunkiem prof. Marcina Grabowskiego z kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego. 
- Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia covid-19. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora do ośrodka – tłumaczy Klaudia Wendycz z biura prasowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dodając, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. 

Kardiowerter - defibrylator to urządzenie, które ma za zadanie obserwować rytm serca u pacjentów zagrożonych nagłą śmiercią sercową. Składa się z baterii oraz elektrod biegnących od baterii do mięśnia sercowego. Gdy częstość rytmu serca ulega zaburzeniu lub jest wyższa od zaprogramowanej przez lekarza, urządzenie zaczyna przeprowadzać analizę za pomocą szczegółowych algorytmów i próbuje ustalić, czy mamy do czynienia z sytuacją zagrażającą życiu pacjenta. Terapia polega na symulacji mięśnia sercowego albo za pomocą impulsu elektrycznego, albo za pomocą tzw. terapii – antytachyarytmicznej, czyli stymulowaniu komory serca z częstotliwością nieznacznie wyższą niż częstość arytmii. 

Pierwsza na świecie operacja wszczepienia defibrylatora została przeprowadzona w szpitalu Johns Hopkins Hospital w Baltimore w 1980 roku. Zabieg przeprowadzał urodzony w Warszawie Michael Mirowski, czyli Mordechaj Frydman. Był on wspólnie z dr. Mortonem Mowerem, twórcą tego urządzenia. Magdalena Kuc

Magdalena Kuc
31 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352816