BIELAŃSKA REWOLUCJA PODWORKOWA

Na Bielanach powstaje kolejne oddychające podwórko. Zrywany jest asfalt, a w jego miejscu wkrótce pojawi się zieleń. 

Skwar lejący się z nieba, minimalna ilość zieleni i wszędobylski beton, to czynniki, które powodują, że lato w mieście jest coraz trudniejsze do zniesienia dla jego mieszkańców i to właśnie naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi akcja oddychające podwórka, zapoczątkowana w 2016 roku przez zastępcę burmistrza Bielany Włodzimierza Piątkowskiego. 

Obecnie trwa zrywanie asfaltu z podwórka przy ulicy Skalbmierskiej 2 oraz 4 na Bielanach. Szybko nagrzewający się asfalt zastąpią krzewy, kwiaty i drzewa, dając wytchnienie okolicznym mieszkańcom podczas upalnych letnich dni. 

Jak tłumaczą ekolodzy, zieleń w mieście jest niezbędna. Dzięki niej mamy lepszy klimat i czystsze powietrze, ponieważ rośliny działają jak biologiczny filtr, pochłaniają pyły i zanieczyszczenia. Wpływają również na znaczne obniżenie temperatury powietrza, przeciwdziałając tym samym tzw. wyspom ciepła, bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza dla dzieci i starszych mieszkańców miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jedno drzewo może obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni, dając przy okazji cień i wytchnienie ludziom i ptakom, to działania bielańskich włodarzy wydają się jak najbardziej uzasadnione. 

Czekamy na oddychające podwórka w innych dzielnicach Warszawy.

Magdalena Kuc

31 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354761