ŁAZIENKA W ŁAZIENACH

Rozstrzygnięto 22. edycję architektonicznego konkursu KOŁO. 

Zadaniem młodych architektów było zaprojektowanie na terenie Łazienek Królewskich pawilonu z funkcją toalety publicznej. Trudność, z jaką musieli zmierzyć się młodzi architekci polegała na zaprojektowaniu nowoczesnej budowli, która będzie nawiązywać do 18-wiecznej koncepcji architektonicznej twórcy Łazienek Królewskich Dominika Merliniego. 

Na konkurs nadesłano 330 projektów. Grand Prix trafiło do Dominiki Bugajskiej i Marcina Trzaska, którzy zaproponowali nieduży, bardzo prosty w formie budynek, z żywym drzewem na dziedzińcu pawilonu, kolorem i formą w nieoczywisty sposób nawiązujący do pawilonów na terenie parku. 

- Autorzy zwycięskiego projektu o nazwie „Linkort” trafnie określili relację nowej architektury z historycznymi budynkami Łazienek, unikając cytatów czy dosłownej interpretacji ich określonego stylu. Zamiast tego zaproponowali kontynuację narracji o czytelnej proweniencji z XXI wieku, identyfikując najbardziej podstawowe cechy istniejących budynków – ich związek z zielenią i przestrzeniami zakomponowanych alei, relacje z wodą, światłem, sposób oglądania i odczuwania parkowej architektury formowanej przez światłocień, występującej na tle zieleni. Proponując zwartą bryłę, w jasnym kolorze wprowadzają do półprywatnego wnętrza pawilonu uformowanego jako patio, miękkim gestem zakrzywionej ściany — napisała w uzasadnieniu przewodnicząca jury Konkursu Koło — Ewa Kuryłowicz. 

Konkurs architektoniczny Koło organizowany jest od kilkunastu lat przez polski oddział firmy Geberit. Jego głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi włodarzy miast na problem, jakim jest brak publicznych toalet. Na konkurs rokrocznie nadsyłanych jest ponad 300 prac. 

We współpracy z władzami miast udało się zrealizować m.in. pawilon plażowy nad Wisłą, czy ukrytą pod drewnianą konstrukcją toaletę w Kazimierzu Dolnym. Mamy nadzieję, że zwycięski projekt 22. edycji konkursu KOŁO 2020 i tym razem nie trafi do szuflady. 

 Magdalena Kuc 

24 czerwca 2020 roku 
Grand Prix konkursu KOŁO 2020 "Projekt łazienki 2020" 
Dominika Bugajska i Marcin Trzaska 
(materiały konkursowe)
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352821