LEGALNIE BEZ MASECZKI. 5 MIEJSC

W Warszawie są 134 miejsca, gdzie możemy wybrać się bez maseczki. My wybraliśmy dla Was pięć najciekawszych. 

Te lokalizacje to miejskie lasy oraz otwarte 14 maja obiekty sportowe. Łącznie są to 134 miejsca, w których nie obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy – 15 lasów i 119 obiektów sportowych. Pamiętajmy jednak, że docierając do tych miejsc i przebywając w ich okolicy, np. na parkingach czy w otaczających je parkach, nadal powinniśmy mieć maseczki. 

Las Kabacki – tajna baza wojskowa i katastrofa samolotu 

Ten największy na Mazowszu rezerwat przyrody, zajmujący obszar ok. 925 ha i niemal w całości znajdujący się na Ursynowie, kryje w sobie kilka tajemnic. To właśnie tu w latach 30. funkcjonowała tajna baza wojskowa, w której złamano kod „Enigmy”, maszyny szyfrującej używanej przez III Rzeszę. Jak twierdzą historycy, to osiągnięcie polskich kryptologów przyczyniło się do zwycięstwa aliantów nad hitlerowcami i przyspieszyło koniec II wojny światowej. Przypomina o tym kamień ustawiony przed... bazą wojskową, która istnieje w tym samym miejscu do dziś. 

Spacerując po leśnych alejach można też dotrzeć do leśniczówki z 1890 roku czy miejsca największej polskiej katastrofy lotniczej XX wieku. W 1987 roku rozbił się tam samolot PLL „Lot” „Tadeusz Kościuszko”, na którego pokładzie podróżowało 172 pasażerów i 11 członków załogi. Tuż przed uderzeniem w ziemię pilot przekazał do wieży kontrolnej na Okęciu wymowny komunikat: „Dobranoc. Do widzenia. Cześć. Giniemy.”. Do pasa lotniska zabrakło ok. pięciu kilometrów. 

Las Kabacki to jednak nie tylko miejsca historyczne, ale przede wszystkim rozległy, równinny teren porośnięty 62 gatunkami drzew i krzewów i podzielony szerokimi alejami. Rośnie tu 13 pomników przyrody, a do kabackich gigantów należą świerk pospolity o obwodzie 160 cm i wysokości 32 m oraz dąb czerwony o obwodzie 145 cm. 

Uroczysko Las Młociński – warszawska dżungla 

Kto ma ochotę pospacerować wśród drzew i jednocześnie odpocząć nad wodą, powinien wybrać się do Lasu Młocińskiego położonego tuż nad Wisłą. Bliskość rzeki sprawia, że w najbardziej wilgotnych miejscach obszar ten przybiera formę drzewostanów łęgowych. Są to specyficzne, bardzo bogate przyrodniczo tereny, które zawdzięczają swój charakter żyznym mułom osadzanym przez rzekę podczas powodzi i podtopień. Łęg charakteryzuje się największą bioróżnorodnością spośród wszystkich formacji leśnych występujących w Polsce i z tego powodu nazywany jest polską dżunglą. 

Drzewostany lasu Młocińskiego należą też do najstarszych w Warszawie, a wiek ponad połowy z nich przekracza 100 lat. Do dziś na korze niektórych drzew można zobaczyć ślady po kulach, a ze ściętych pni wyłuskiwane są pociski. Podczas II wojny światowej Las Młociński stał się terenem walk – w 1939 roku 30 Pułk Strzelców Kaniowskich toczył tu wojnę obronną, a w czasie powstania warszawskiego na tym terenie działało Zgrupowanie AK Kampinos. 

VIII Ogród Jordanowski – dawać zdrowie i radość 

W znajdującym się na Targówku ogrodzie bez maseczki można korzystać z boiska wielofunkcyjnego oraz skate parku, plac zabaw pozostaje zamknięty. Miejsce to znalazło się w naszym zestawieniu ze względu na swoją niezwykłą historię. Sama idea ogrodów jordanowskich liczy sobie grubo ponad 100 lat, a na pomysł stworzenia parku specjalnie dla dzieci i młodzieży wpadł w XIX wieku lekarz Henryk Jordan. Jego celem było, jak określił, „dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu". W czasach, gdy większość miejskich dzieci przebywała w zatęchłych i przeludnionych mieszkaniach albo na zabłoconych podwórkach i ulicach, pomysł ten był wręcz rewolucyjny i stał się ewenementem na skalę światową. 

Pierwszy, wzorcowy ogród powstał w 1889 r. w Krakowie. Miejsca do gier i zabaw były otoczone parkową zielenią, wśród której ustawiono popiersia sławnych Polaków, zbudowano altany i sceny do występów. Zajęcia prowadzone były przez specjalnie zatrudnionych instruktorów. Ta XIX wieczna idea przetrwała do dziś, a w Warszawie znajduje się pięć ogrodów jordanowskich. Ten przy ul. Suwalskiej liczy sobie 49 lat. 

Las Bemowo – wędrówki łosia i bunkry wśród drzew 

Jest to jeden z największych warszawskich kompleksów leśnych. Łączy on tereny Kampinoskiego Parku Narodowego z aglomeracja miejską, tworząc korytarz ekologiczny i najczęstszy szlak wędrówki łosia. Ten największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych zapuszcza się tu nie przez przypadek – uwielbia bagna, a las Bemowo jest w nie niezwykle bogaty. Tereny podmokłe zajmują 1/3 jego powierzchni, czyli około 214 ha.  
Najstarsze drzewa tego lasu, sosny, osiągają wiek ok. 140 lat i pamiętają rosyjskich żołnierzy, którzy po powstaniu styczniowym przystąpili na tych terenach do budowy fortów. Do dziś zachował się Fort IIA („Babice”, „Radiowo”), który nadal pełni funkcje wojskowe. W bemowskim lesie można natrafić na jeszcze jedną ciekawostkę – pozostałości poligonu i bazy radarowej z czasów PRL. Są tam bunkry, budki strażnicze i „małpi gaj”, czyli tor do ćwiczeń dla żołnierzy. 

Park Kultury w Powsinie – przedwojenne tradycje sportowe

Ten duży, 35-hektarowy teren rekreacyjny 14 maja udostępnił swoje korty tenisowe, boiska do siatkówki (także tej plażowej) i tor do mini golfa. To w tych miejscach można aktywnie wypoczywać bez maseczki. Nieczynne wciąż są siłownia plenerowa, plac zabaw, basen i boisko do koszykówki. W samym parku należy nadal zakrywać twarz.

Park znajduje się na Ursynowie i sąsiaduje z Lasem Kabackim i Ogrodem Botanicznym PAN. Teren ten ma sportowe tradycje – przed II wojną światową był tu klub golfowy o nazwie Polski Country Club Sp. z o.o. Pozostałością z tamtych czasów jest drewniany budynek mieszczący dziś administrację parku. W czasie wojny pola golfowe zamieniły się w pola uprawne, a po jej zakończeniu akcjonariusze klubu przekazali swoją nieruchomość zarządowi miasta z zastrzeżeniem, że ma w tym miejscu powstać ośrodek rekreacyjno-sportowy. W ten sposób teren zarezerwowany niegdyś dla elitarnego grona miłośników golfa stał się dostępny dla wszystkich warszawiaków i tak pozostało po dziś dzień. 

Wykaz wszystkich lasów Warszawy znajdziecie na stronie Lasów Miejskich, natomiast spis udostępnionych 14 maja obiektów sportowych – w witrynie Urzędu Miasta.


15 maja 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354764