WSPOMNIENIE JERZEGO WALDORFFA

Dziś mija 110 lat od daty urodzin człowieka, któremu Warszawa i kultura polska zawdzięcza bardzo wiele. Jerzy Waldorff (4 V 1910 – 29 XII 1999). 

Urodził się i zmarł w Warszawie, lecz lata szkolne i studia spędził w Wielkopolsce. Posiadał wyższe wykształcenie prawnicze, był adwokatem, studiował w Poznaniu, także w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu. Był pisarzem publicystą, krytykiem muzycznym, ale przede wszystkich działaczem społecznym, niezwykle skutecznym na polu kultury. Jest inicjatorem rewitalizacji pałacu Radziwiłłów w Antoninie. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem. Zorganizował zbiórkę pieniędzy na wykup willi „Atma”, w której istnieje ono do dziś. W Warszawie najbardziej znany jest jako założyciel Społecznego Komitetu Ratowania Powązek, który funkcjonuje od 1974 r. Ta instytucja zaangażowana od dziesiątek lat walnie przyczynia się do renowacji i ratowania cennych pomników powązkowskich. Regularnie organizuje ona kwesty, w których uczestniczą corocznie znani ludzie z życia publicznego. Osobiście poczytuję sobie za zaszczyt, że mogłem osobiście jako przewodnik miejski z ramienia TPW uczestniczyć w ostatniej kweście w listopadzie 2019 r. 

Jerzy Waldorff znany jest jako pisarz kilkudziesięciu książek, w przeważającej części poświęconych muzyce. Jego hitem książkowym są niewątpliwie „Sekrety Polihymnii” wydane w 1956 r. Wydanie przez Komitet powązkowski książki z przedmową Waldorffa „Cmentarz Powązkowski” uważam za najcenniejszy przewodnik po cmentarzu. Znany jako popularyzator muzyki z prasy, radia i programów telewizyjnych, odważny w obronie swoich przekonań, jest współautorem słynnego w 1976 roku protestu ludzi kultury przeciw zmianom konstytucji, słynął ze swej pięknej polszczyzny, często w telewizji pokazywał się ze swym nieodłącznym psem Puzonem. 

Ostatnim przedsięwzięciem wieńczącym jego życie była inicjatywa budowy pomnika Józefa Piłsudskiego na skwerze obok Belwederu, na którą przeznaczył swoją nagrodę otrzymaną w plebiscycie czytelników Ekspresu Wieczornego, słuchaczy radia WAWA i telewidzów. Pomnik odsłonięto w przeddzień 80 rocznicy niepodległości 8 listopada 1998 roku w obecności córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej. Jerzy Waldorff, uhonorowany najwyższy odznaczeniami państwowymi, jest także honorowym obywatelem Warszawy, oraz Słupska. Spoczywa w alei katakumbowej na swych ukochanych Starych Powązkach, wraz ze swym życiowym partnerem Mieczysławem Jankowskim. 

Franciszek Trynka

4 maja 2020 r. 
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608801