BARYKADA WRZEŚNIA JAK NOWA

Zakończyła się renowancja pomnika, pojaśniał i wrócił do dawnej postaci. Ale gdzie są tablice?

Ukończono właśnie odnawianie pomnika Barykady Września 1939 Roku na ulicy Grójeckiej. Choć zmiana wydaje się niewielka, ale jest widoczna. Odsłonięty w 40. rocznicę obrony Warszawy pomnik od dawna wołał o remont. Wykonane z surowego betonu monolitycznego, trzy wielkie „bryły” łatwo chwytały kurz, porastały grzybem i mchem. Środkowy, największy element, niczym słup ogłoszeniowy, pokrył się z czasem kilkudziesięcioma (!) tabliczkami upamiętniającymi oddziały, a nawet pojedynczych żołnierzy. Dzisiaj oczyszczony pomnik cieszy wzrok. W planach jest zrealizowanie jego wieczornej iluminacji. Zniknęły też tabliczki. Miejmy jednak nadzieję, że znajdzie się w pobliżu jakieś miejsce, na którym będą mogły być w godny sposób wyeksponowane. Chodzi przecież o pamięć o bohaterskich obrońcach naszego miasta. 

Pomnik zrealizowany według projektu Juliana Pałki odsłonięto w 1979 roku, w pobliżu skrzyżowania z ulicami Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Trzy wielkie elementy przedstawiają daty rozpoczęcia obrony Warszawy - 8 września oraz dzień kapitulacji, czyli 27 września, pośrodku zaś pasa zieleni największy element przypomina o roku agresji niemieckiej na Polskę - 1939. 

Nie bez powodu stanął on na wysokości ulicy Opaczewskiej. Tutaj bowiem była barykada zaciekle broniąca Warszawy przed atakami niemieckich oddziałów 4. Armii Pancernej. Obrona odcinka Warszawa-Zachód pod dowództwem płk. Mariana Porwita przeszła, jak wiele zresztą innych epizodów kampanii wrześniowej, do legendy. Jeszcze w czasie wojny żołnierz AK, Jan Janiczek, napisał wiersz, znany kilku pokoleniom warszawiaków, upamiętniający te wydarzenia. 

Ja jestem zła ulica! Nie przystępuj do mnie 
Najeźdźco, który niesiesz śmierć samolotową 
Swojego bronię miasta twardo i niezłomnie 
Do walki jestem zawsze skorą i gotową. (…)

Andrzej Papliński

1 czerwca 2020 roku
Fot. Grażyna Piela
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354907