WARSZAWA DOŁĄCZA DO ZIELONYCH MIAST

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiła do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) - „Zielone Miasta”. 

- To kolejny krok, który ma nam pomóc efektywnie walczyć z ociepleniem klimatycznym i być w gronie najbardziej efektywnych zielonych miast na świecie - powiedział Rafał Trzaskowski tuż przed podpisaniem umowy, dodając, że podpisane porozumienie otwiera przed stolicą nowe możliwości finansowania proekologicznych projektów. 

Celem projektu „Zielone Miasta” jest udzielanie wsparcia dużym miastom w celu wypracowania ekologicznych rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. 

Fundusze pozyskane z EBOR będzie można przeznaczyć na współfinansowanie różnego rodzaju projektów, które przyczynią do minimalizowania strat związanych z niekorzystnymi zmianami klimatu. Chodzi tutaj m.in. o pozyskanie środków na wymianę tzw. kopciuchów, inwestycję w gospodarkę odpadami, czy zakup taboru zeroemisyjnego. 

- Warszawa jest członkiem organizacji C40 - najbardziej zaawansowanych miast, które walczą z ociepleniem klimatycznym. Dzisiaj, przy wsparciu EBOR, będziemy dążyli do tego, by jasno wyznaczyć swoje priorytety i przyspieszyć w mieście walkę z ociepleniem klimatycznym. Dotyczy to przede wszystkim postawienia na tabor zeroemisyjny - Warszawa już dokonała największych zakupów takiego taboru. Ale oczywiście robimy znacznie więcej – powiedział Rafał Trzaskowski. 

W projekcie „Zielone Miasta” uczestniczy m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad. 

Magdalena Kuc 

22 czerwca 2020 roku  
Fot. sabi.sabinachyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354723