DŹWIĘK DZWONU POKOJU

Warszawa otrzymała niezwykły dar od przyjaciół z Japonii. Darem tym był niezwykły dzwon – Dzwon Pokoju. Miasta Hiroszima i Nagasaki, które padły ofiarą pierwszych i, miejmy nadzieję, ostatnich nalotów atomowych, przygotowały pięćdziesiąt kopii Dzwonu Pokoju, wiszącego w Hiroszimie. Kopie zostały odlane z monet, zbieranych na całym świecie. Japończycy podarowali dzwony pięćdziesięciu miastom, które zostały katastrofalnie zniszczone w czasie II wojny Światowej. 

2 września 1989 roku swoją kopię otrzymała również Warszawa. Dla właściwej ekspozycji daru, niedaleko dawnego Dworca Południowego, przy ulicy Bukowińskiej 55, została zbudowano pagoda. 

W Dzwony Pokoju uderza się 1 września, w dniu rozpoczęcia II wojny światowej, oraz 21 września, w czasie Międzynarodowego Dnia Pokoju. Dźwięk dzwonów można usłyszeć w pięćdziesięciu miastach na świecie. W pięćdziesiątym pierwszym przez długi czas dzwon nie dźwięczał. 

W roku 2002, w biały dzień, na oczach przypadkowych przechodniów i okolicznych mieszkańców, do dziś niezidentyfikowani sprawcy, zdjęli dzwon i załadowali go na samochód ciężarowy. Jawność działania nie wzbudziła niepokoju. Później okazało się, że został skradziony i, najprawdopodobniej, sprzedany jako złom.

20 września 2015 roku, przy Służewskim Domu Kultury przy ulicy Jana Sebastiana Bacha 15 odbyło się uroczyste przywrócenie Dzwonu Pokoju. 385-kilogramowy dzwon umieszczono w stylizowanej na japońską pagodzie. Data ustawienia nie była przypadkowa. 21 września przypada Międzynarodowy Dzień Pokoju i właśnie tego dnia dzwon mógł zabrzmieć również w Warszawie. 

Zastanawiające jest, czemu nie wybrano dla niego lokalizacji bliżej uczęszczanych traktów, gdzie mógłby stanowić jeszcze jedną atrakcję i przypominać warszawiakom i gościom, że pokój jest jedną z najcenniejszych rzeczy, których należy strzec. Niewątpliwie obecnie jest to jeden z największych upamiętnień na Służewie.

Arkadiusz Żołnierczyk

3 czerwca 2020 roku
Fot. Arkadiusz Żołnierczyk
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638488