HAUBICA JAK NOWA

Powróciła „uniwersytecka” haubica z czasów wojny polsko – bolszewickiej. Całkiem jak nowa.

Od wczoraj, za pałacem Kazimierzowskim, tuż przy skarpie, znowu stoi półtoratonowa armata z okresu obrony Warszawy w 1920 roku. Poddana została gruntownej renowacji i wygląda dziś jak spod igły. Stanęła też na nowym postumencie, który zastąpił dawny wybrukowany po prostu kawałek terenu.

Haubica ta przypomina nam o takiej samej armacie, gotowej do walki, ustawionej tu w lipcu 1920 roku, gdy realnym wydawało się niebezpieczeństwo ostrzału terenu uniwersyteckiego przez zbliżające się wojska bolszewickie. Oryginalne działo stało w tym miejscu jeszcze w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu zniknęło, było bowiem świadectwem, niewygodnym dla władz komunistycznych, polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną. Nieznane są jego dalsze losy. Dzisiejsza haubica, tego samego modelu, została ustawiona w tym miejscu w roku 1990.

Jest to haubica 122 mm wzór 1909/1937, produkcji niemieckiej. Stosowana była powszechnie w carskiej armii w czasie I wojny światowej, a podczas Rewolucji Październikowej przez oddziały obu stron konfliktu. W ciągu minuty można było oddać z niej od 2 do 4 strzałów. Wymagała obsługi 7 osób. Jej donośność wynosiła prawie 9 km.

Mamy nadzieję, że choć schowana na budynkiem rektoratu, stanie się teraz pożądanym obiektem selfi z „wizytacji” terenu Uniwersytetu Warszawskiego.

Z ostatniej chwili!

Wygląda na to, że miłośnicy selfi będą musieli uzbroić się nieco w cierpliwość. Dzisiaj, jak napisaliśmy haubica stoi na skarpie, ale… przykryta plandekami. Okazuje się, że montaż jeszcze nie jest w pełni zakończony. Odsłonięcie nastąpi po trwałym przymocowaniu haubicy do cokołu. Powiadomimy oczywiście naszych czytelników niezwłocznie o tym fakcie.

Andrzej Papliński

1 lipca 2020 roku
Fot. Andrzej Papliński
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359882