OTWARTA ZĄBKOWSKA ZAMKNIĘTA?

Uwielbiany przez mieszkańców festiwal „Otwarta Ząbkowska” w tym roku się nie odbędzie. Nie oznacza to, że w wakacyjne weekendy Ząbkowska będzie przejezdna dla kierowców. W tej chwili w Ratuszu rozstrzygają się jej losy i być może pomimo braku festiwalu, uda się na czas wakacji zamienić ją w deptak, co zapewne ucieszy jej stałych bywalców. 

- W najbliższych dniach zapadnie decyzja w sprawie zamykania ulicy w weekendy. Czekamy na ostateczne decyzje Ratusza — poinformowała nas Karolina Jakobsche — rzecznik dzielnicy Praga Północ. 

O zmianę ulicy w deptak na jej historycznym odcinku, od Brzeskiej do Targowej, od lat zabiegają miejscy aktywiści i jej mieszkańcy. Być może tegoroczna, pozytywna decyzja Ratusza umożliwi w dalszej perspektywie realizację tego projektu. 

Ulica Ząbkowska położona jest w dzielnicy Praga Północ. Swój bieg zaczyna od ulicy Targowej, a kończy u zbiegu ulic Kawęczyńskiej i Radzymińskiej. Wiodła do Woli Ząbkowskiej (obecnie Ząbki), skąd pochodzi jej nazwa. Przy ulicy zachowało się wiele oryginalnych, przedwojennych kamienic, które zostały odrestaurowane dzięki staraniom m.in. varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Będąc na Ząbkowskiej, warto zwrócić również uwagę na stare tory tramwajowe oraz na nawierzchnię na jej historycznym odcinku. Jest to zabytkowy bruk zachowany podczas remontu w 2001 roku. 

Festiwal artystyczny „Otwarta Ząbkowska” organizowany jest od 2015 roku. 

Magdalena Kuc

2 lipca 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352755