POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

12 SIERPNIA 1944

Toczą się ciężkie walki o ulice Stawki i Leszno. Po południu powstańcy odbijają, zajętą przez Niemców kilka godzin wcześniej, szkołę i magazyny przy Stawkach. 

Mjr Wacław Janaszek „Bolek” obejmuje dowództwo zgrupowania „Kedyw” po rannym ppłk. Janie Mazurkiewiczu „Radosławie”. 

Powstańcy odpierają ataki nieprzyjaciela na barykady Podwala, Świętojańskiej, Piwnej, Senatorskiej, Miodowej oraz na Ratusz i pałac Blanka. Niemcy kierują silne uderzenie na Ogród Krasińskich, pałac Mostowskich oraz na barykady Leszna. 

O godz. 15.30 Niemcy rozpoczynają ponowny atak na odcinku ulicy Leszno. Piechota wsparta trzema czołgami forsuje barykady na Lesznie i ulicy Przyjazd, a następnie opanowuje ul. Rymarską. Kontratak oddziałów podpułkownika "Kuby"" powoduje, że wieczorem cały utracony w ciągu dnia teren ponownie jest w rękach powstańców. 

Komenda Główna AK po raz kolejny przenosi swoją kwaterę, z silnie ostrzeliwanej szkoły przy ul. Barokowej 6 do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, przy ul. Długiej 7. 

W rejonie placu Starynkiewicza do ataku przystępują oddziały RONA. Po ciężkich walkach nieprzyjaciel zmusza oddziały zgrupowania „Chrobry II” do wycofania się z budynku Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Domu Turystycznego, gmachu Wojskowego Instytutu Geograficznego i Starostwa Powiatowego. „Chrobry II” utrzymuje północną stronę Al. Jerozolimskich, z Domem Kolejowym i Dworcem Pocztowym. Równocześnie nieprzyjaciel naciera wzdłuż ul. Grzybowskiej i z Chłodnej wzdłuż Żelaznej i Waliców. Atak zostaje odparty. 

Tysiące ludzi giną w pacyfikacji na Ochocie. Ronowcy obrzucają granatami ukrywających się w piwnicach mieszkańców dzielnicy. Ludzie są rozstrzeliwani w bramach i na skwerach. Pijani żołdacy kłują bagnetami ludzi chorych i starych. Setki kobiet zostają zgwałcone i zamordowane. Krwawych zbrodni dokonują Niemcy w kościele św. Jakuba oraz w Instytucie Radowym, przy ulicy Wawelskiej.

Karol Karasiewicz 

3 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356720