POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

14 SIERPNIA 1944

W nocy z 13 na 14 sierpnia lotnictwo alianckie dokonuje zrzutów nad Śródmieściem. Trzy samoloty (dwa brytyjskie i jeden polski) zostają zestrzelone. Jeden z nich spada na Pragę i rozbija się w parku Skaryszewskim. Ginie sześciu członków załogi, jeden ciężko ranny dostaje się do niewoli. Jeden z brytyjskich samolotów zrzuca też wieniec z napisem "From the British solidiers to our fighting comrades of the Polish Army". 

O godz. 10.30 gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydaje rozkaz marszu wszystkim dobrze uzbrojonym oddziałom partyzanckim AK spoza terenu Warszawy na odsiecz stolicy. Na terenie Kielecczyzny tworzy się Korpus AK, którego zadaniem będzie pomoc dla Warszawy. A wokół niej, w Kampinosie i w Lasach Chojnowskich, gromadzą się od dawna siły złożone z oddziałów, które wyszły z miasta na początku powstania oraz lokalne oddziały AK. 

W Kampinosie kpt. Józef Krzyczkowski „Szymon” otrzymuje rozkaz płk. Karola Ziemskiego „Wachnowskiego” nakazujący gotowość bojową wśród podległych oddziałów oraz przesunięcie części z nich na pozycje wyjściowe do natarcia z rejonu cmentarzy Powązkowskiego i Żydowskiego. Celem tego manewru jest połączenie sił z Kampinosu z oddziałami walczącymi na Muranowie. 

Niemcy kontynuują natarcie na Stare Miasto od zachodu. Uderzają z Leszna, przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Trwa zaciekła walka o barykadę i budynek Małej PAST-y przy Tłomackiem. W godzinach wieczornych oddziały majora Gustawa Billewicza „Sosny” oraz kapitana Stefana Kaniewskiego „Nałęcza” wypierają wroga za linię ulicy Przejazd. Około południa nieprzyjaciel atakuje Muranów, uderzając od strony Fortu Traugutta, Dworca Gdańskiego i Stawek w kierunku zajezdni tramwajowej przy ul. Sierakowskiej. Niemcom udaje się wbić „klin” pomiędzy zgrupowanie „Radosław” a zgrupowanie podpułkownika Jana Szypowskiego „Leśnika”. Około godziny szesnastej powstańcy odzyskują utracone pozycje, ponosząc jednak dotkliwe straty. 

Na ul. Bartoszewicza na Powiślu żołnierze grupy Cypriana Odorkiewicza "Krybara" zdobywają transporter SdKfz 251/1 należący do 5. pancernego batalionu łączności 5 Dywizji Pancernej SS "Wiking". Transporter, po wyremontowaniu, został nazwany "Jasiem" a następnie przemianowany na „Szarego Wilka”. Stało się tak na cześć poległego plutonowego podchorążego Adama Dewicza posługującego się takim właśnie pseudonimem. Transporter ten oraz budowany od 8 sierpnia pojazd pancerny „Kubuś” tworzą pluton w Kolumnie Motorowej „Wydra”. 

Powstańcom poddaje się placówka niemiecka w domu przy Al. Jerozolimskich 32, nakłoniona do tego przez Polaków z Bydgoszczy wcielonych do Wehrmachtu i wchodzących w skład tej placówki. Żołnierze batalionu AK "Kiliński" biorą do niewoli 17 żołnierzy 4. batalionu grenadierów wschodniopruskich. Jeńcy zeznają, że ich kompania poniosła 50% strat w walkach w Warszawie. 

Żołnierze pułku "Baszta" raz jeszcze bezskutecznie szturmują silne niemieckie punkty oporu w domu Wedla przy ul. Puławskiej i w szkole przy ul. Narbutta róg Kazimierzowskiej. Mokotów znajduje się pod silnym ostrzałem. artylerii. 

Przestają działać wodociągi miejskie. Niemcy zakręcają zawory na Stacji Ciśnień na ul. Koszykowej. Komendant Okręgu Warszawskiego AK pułkownik Antoni Chruściel poleca oszczędzać wodę i budować studnie. 

Rozpoczyna się dramatyczna ewakuacja około 200 rannych ze Szpitala Maltańskiego z ul. Senatorskiej. Kolumna rannych i osób im towarzyszących przechodzi przez Ogród Saski do Szpitala Ujazdowskiego. Grupę prowadzi pułkownik dr Leon Strehl „Feliks”. Drugą grupą kieruje dr Jerzy Dreyza. W Szpitalu Maltańskim hitlerowcy wyjątkowo nie dokonali rzezi, jak we wszystkich pozostałych tego typu placówkach, ponieważ, znajdując się w czasie walk pomiędzy pozycjami powstańczymi przy ulicy Bielańskiej i Tłomackie, przyjmował on rannych zarówno polskich, jak i niemieckich.

Karol Karasiewicz 

3 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356683