POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

6 WRZEŚNIA 1944

W nocy tłumy ludności cywilnej idą z Powiśla do Śródmieścia, przechodząc przez ulicę Nowy Świat. Podobna sytuacja jest w Alejach Jerozolimskich, gdzie ludność cywilna Powiśla i Śródmieścia Północnego przechodzi przez jedyne przejście do Śródmieścia Południowego. 

Niemcy przypuszczają generalny szturm na Powiśle. Atakują z północy, wschodu i południa. Natarcia niemieckie na ostatnie pozycje powstańcze w dzielnicy poprzedzane są przez silne bombardowania. Powstańcy nie są w stanie powstrzymać przeważającego naporu nieprzyjacielskiego. Dowódca sił powstańczych na Powiślu podejmuje decyzję o opuszczeniu rejonu. Ogromne straty powoduje bombardowanie. Wielu rannych ginie w walącym się szpitalu przy ul. Konopczyńskiego, wielu pali się żywcem w szpitalach przy Pierackiego 3/5 i 10 (dzisiejsza Foksal).Pod bombami, w gruzy zamieniają się gmach Konserwatorium na Okólniku i cyrk Staniewskich przy Ordynackiej. Pod gruzami pogrzebane są dziesiątki ludzi. Do wieczora Powiśle zostaje całkowicie opanowane przez Niemców. Mieszkańcy brutalnie są wypędzani z domów, przeganiani na punkt zborny przy ul. Browarnej, stąd pędzeni są na Wolę, do kościoła świętego Stanisława na ulicy Wolskiej, a dalej do Pruszkowa do obozu przejściowego Dulag 121. 

Równolegle do działań na Powiślu Niemcy od rana intensywnie bombardują i ostrzeliwują Śródmieście Północne. 

Oddziały powstańcze odpierają ataki wroga z Krakowskiego Przedmieścia na Nowy Świat, z Placu Małachowskiego na Kredytową, z Ogrodu Saskiego na Królewską oraz z rejonu Placu Zawiszy na ul. Towarową. 

W nocy z 5 na 6 września toczą się ciężkie walki w zgliszczach szpitala św. Łazarza przy Książęcej oraz w zabudowaniach na skarpie. Powstańcy stawiają opór, aby nie dopuścić do przerwania jedynego połączenia z Czerniakowem. 

W miejsce rannego generała Pełczyńskiego wyznaczony zostaje, jako pełniący obowiązki szefa sztabu KG AK, generał Leopold Okulicki "Kobra". 

Ginie szef Wydziału I (Organizacyjnego) Komendy Okręgu Warszawa AK, major Wacław Kuliszewski "Asesor". 

Niemcy poprzez zrzucane z samolotów ulotki wzywają ludność cywilną do opuszczenia Warszawy w dniach 7 i 8 września. 

Tego dnia doszło do połączenia dwóch powstańczych pism: "Barykada" i "Warszawa Walczy", które tworzą od tego momentu gazetę "Barykada. Warszawa Walczy". 

Na froncie wschodnim Armia Czerwona zajmuje Ostrołękę.

Karol Karasiewicz 

6 września 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638500