POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

16 WRZEŚNIA 1944

W nocy z 15 na 16 września przeprawia się przez Wisłę i ląduje na Solcu 300 żołnierzy z 9 pułku piechoty 1. Armii Wojska Polskiego. Natychmiast przyłączają się do walki. Wzmocnione żołnierzami 9 pułku piechoty, czerniakowskie oddziały AK odpierają silne niemieckie ataki. Nieprzyjaciel atakuje barykadę na ulicy Okrąg oraz pozycje na Solcu, które zamykają dostęp w głąb dzielnicy od strony północnej. 

Pada kolejny powstańczy ośrodek oporu, Sielce. W nocy z 15 na 16 września udaje się ewakuować oddziały powstańcze z Sielc na Górny Mokotów. Zdolni do walki obrońcy obsadzają skarpę mokotowską od ul. Belgijskiej do Królikami. W ciągu dnia Niemcy bombardują okolice ulic Puławskiej, Naruszewicza, Malczewskiego i Szustra. 

Niemcy, prowadzą intensywne działania bojowe chcąc jak najszybciej zlikwidować powstańczy przyczółek nad Wisłą na Czerniakowie. Zdobywają domy przy ulicy Zagórnej 16 oraz przy ulicy Idźkowskiego 5/7. Opanowują szpital powstańczy przy Zagórnej 9. Mordują tu część rannych, resztę wraz personelem medycznym pędzą do siedziby Gestapo w alei Szucha. 

Kolejna próba desantu z praskiego brzegu na Czerniaków przez Wisłę oddziałów polskich nie udaje się. Dowództwo 1. Armii Wojska Polskiego zaplanowało w ten sposób powiększyć Przyczółek Czerniakowski. Bezowocnie. Niemcy kładą zmasowaną zaporę ogniową na rzece, uniemożliwiając przeprawę na lewy brzeg dalszych posiłków. 

W rejonie ulicy Wilanowskiej 1, poległa sanitariuszka w batalionie „Zośka”, Lidia Daniszewska „Lidka”, narzeczona Andrzeja Romockiego „Morro”, poległego dzień wcześniej w czasie podejmowania desantu żołnierzy polskich przeprawiających się przez Wisłę z praskiego brzegu. 

Niemcy bombardują Śródmieście. Szczególnie intensywnie ostrzeliwują rejon ulic Marszałkowskiej, Koszykowej, Piusa, Wilczej i Kruczej. Lotnictwo niemieckie dokonuje regularnych nalotów. W zniszczonym bombami lokalu kina "Hollywood" ginie 100 niemieckich jeńców. 

Samoloty sowieckie bombardują pozycje niemieckie w okolicach Politechniki i Pola Mokotowskiego oraz lotnisko na Okęciu. 

Niemcy przystępują do zdecydowanego uderzenia na Żoliborz. Od północnego zachodu atakują oddziały niemieckiej 25. Dywizji Pancernej. Oddziały AK wycofują się pod naporem wroga z części uliczek Dolnego Żoliborza na linię ulicy Bohomolca. Wieczorem, po krwawych walkach, oddziały ze zgrupowania „Żniwiarz” opuszczają teren warsztatów „Opla” od strony ulicy Włościańskiej. 

Karol Karasiewicz 

16 września 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356856