POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

3 PAŹDZIERNIKA 1944

W Ożarowie, w Willi Reicherów, w nocy z 2 na 3 października, o godzinie 2.00, zostaje formalnie podpisany "Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie". Oficjalny akt podpisania odbył się w trakcie zwołanej przez von dem Bacha konferencji prasowej. Po czym polska delegacja powróciła do Warszawy. 

Ze strony niemieckiej sygnatariuszem jest SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach, dowodzący niemieckimi siłami pacyfikującymi Powstanie w Warszawie. Ze strony polskiej pułkownik dyplomowany Kazimierz Iranek-Osmecki "Makary" oraz podpułkownik dyplomowany Zygmunt Dobrowolski "Zyndram". 

Generał „Bór” Komorowski podpisuje rozkaz o zakończeniu walki. 

Od 5.00 rano następuje zawieszenie broni. 

W ciągu dnia, miasto opuszcza ludność cywilna, która kierowana jest do obozu przejściowego "Dulag 121" w Pruszkowie. Mieszkańcy stolicy wychodzą ulicami Śniadeckich, 6-go Sierpnia w Filtrowa, Żelazną i Alejami Jerozolimskimi w kierunku Grójeckiej, oraz Grzybowską i Chłodną w kierunku Wolskiej. 

Przez cały okres istnienia obozu przejściowego w Pruszkowie, wielu Warszawiaków wywożonych jest do obozów koncentracyjnych oraz na roboty przymusowe do Niemiec. 

Na mocy uzgodnień zawartych w układzie kapitulacyjnym, od rana trwa usuwanie barykad, znajdujących się najbliżej linii niemieckich. Odbywają się ostatnie odprawy oficerów i zbiórki żołnierzy. 

Odczytywane są rozkazy dowódców zgrupowań z wiadomością o kapitulacji oraz pożegnalny rozkaz dowódcy Warszawskiego Korpusu AK, generała Antoniego Chruściela „Montera”. 

Powstańcy przygotowują się do złożenia broni oraz do wyjścia z miasta do niewoli. Porządkują sprawy kancelaryjne. Nadawane są odznaczenia oraz awanse. Żołnierzom wypłacany jest, jedyny raz, zaległy żołd, w wysokości 500 złotych i 10 dolarów. 

Dowódcy poszczególnych oddziałów powierzają zaufanym żołnierzom ukrycie części broni i amunicji oraz dokumentów. Dowódcy oddziałów wydają legitymacje AK - owskie żołnierzom AL i PAL. 

Karol Karasiewicz 

3 października 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356676