ZUZIA W OKNIE ŻYCIA

Zakonnice ze zgromadzenia sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w umieszczonym przy siedzibie zakonu na ulicy Hożej oknie życia znalazły noworodka, któremu nadały imię Zuzia. Przy dziecku znaleziono karteczkę z informacją, że dziewczynka urodziła się dzisiaj o trzeciej nad ranem. 

Zgodnie z procedurami, siostry wezwały policję i karetkę pogotowia, które zabrało Zuzię do szpitala św. Rodziny w Warszawie, gdzie przejdzie kompleksowe badania. To już 18 dziecko znalezione przez siostry w oknie przy ulicy Hożej. 

Współczesne okno życia jest ogrzewane i wentylowane. Po jego otwarciu uruchamia się alarm, który powiadamia o całej sytuacji opiekunki, są nimi zazwyczaj siostry zakonne. Dziecko jest zabierane i przekładane do inkubatora, gdzie oczekuje na przyjazd karetki, która zawozi je do szpitala. Następnie trafia do pogotowia rodzinnego, równocześnie uruchamiane są procedury: nadania mu tożsamości i adopcyjna. 

Pierwsze na świecie okno życia powstało w Rzymie w 1198 roku przy Kościele Santo Spirito in Sassia. Autorem pomysłu był sam papież Innocenty III. Według legendy przez wiele nocy męczył go koszmar. Śniło mu się, że sieci, które wyciągają z Tybru rybacy, zamiast rybami, wypełnione są martwymi noworodkami, które biedne, zdesperowane matki wyrzucały na pewną śmierć. 

Pierwsze w Polsce okno życia – czyli dom opieki dla porzuconych dzieci, powstało w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, vis à vis kościoła św. Krzyża. Założył je w 1736 roku pochodzący z Francji ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo — ks. Gabriel Piotr Baudouin. Szpital Kliniczny im. Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya jest kontynuatorem tradycji placówki założonej przez ks. Baudouina pod tą samą nazwą w miejscu, gdzie dzisiaj rozciąga się pl. Powstańców Warszawy. 
  
Magdalena Kuc 

24 sierpnia 2020 roku  
Fot.  Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352890