WARSZAWIACY ZAŚPIEWALI (NIE)ZAKAZANE PIOSENKI

Za nami 14. edycja koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. W tym roku (nie)zakazane piosenki zostały zaśpiewane (nie) jak zwykle.

Konkurs organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego na placu Piłsudskiego każdego roku przyciąga tłumy warszawiaków. W tym roku ze względu na pandemię, wspólne śpiewnie (nie) zakazanych piosenek odbyło się w Parku Wolności na tyłach Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Nieduży plac zgromadził odświętnie ubraną publiczność. Obecny był Prezydent Polski - Andrzej Duda. Gośćmi honorowymi byli warszawscy powstańcy, bardzo ciepło i ze wzruszeniem przywitani przez zgromadzonych widzów. To właśnie dla nich została wydzielona specjalna przestrzeń, tuż przy scenie. 

Koncert rozpoczął się krótkim wstępem prowadzącego – Tomasza Wolnego, który wprowadził publiczność w sytuację, jaka panowała na ulicach Warszawy 76 lat temu.

Na scenie soliści: Łukasz Drapała, Maciej Pawlak i Agnieszka Przekupień wraz z „Chórem Warszawiaków” wykonywali powstańcze piosenki, w aranżacji Jana Stokłosy. 

Ze wzruszeniem śpiewano takie utwory, jak: „Hej chłopcy, bagnet na broń”, którego autorką i kompozytorką jest poległa na Polnej Krystyna Krahelska ps. „Danuta", „Marsz Mokotowa”, do którego słowa napisał, niemalże na kolanie, Mirosław Jezierski ps. „Karnisz” z Wewnętrznej Służby Ochrony Powstania, czy „Mała Dziewczynka z AK” - wzruszający utwór powstały po kapitulacji Powstania, autorstwa „Karnisza"- hołd złożony sanitariuszkom walczącym na barykadach miasta. 

Śpiewanie piosenek poprzedzielane było opowieściami o powstaniu harcerskiej poczty polowej. Mogliśmy również wysłuchać wspomnień byłych Zawiszaków, którzy roznosząc w czasie walk listy, przez mieszkańców miasta byli nazywani doręczycielami nadziei. 

Spotkanie w Parku Wolności zakończyło się wspólnym odśpiewanie hymnu narodowego. Powstańcom zostały wręczone nieduże bukieciki biało czerwonych kwiatów. 

Magdalena Kuc 

2 sierpnia 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352759