SZEŚCIOGWIAZDKOWY HOTEL W WARSZAWIE

Na Pradze powstanie pierwszy na świecie hotel sześciogwiazdkowy. Pierwszy, i jedyny jak do tej pory, ponad pięciogwiazdkowy hotel istnieje w Dubaju. Praski wieżowiec będzie również najwyższą realizacją po prawej stronie Wisły. 

Warszawski sześciogwiazdkowiec powstanie na terenie realizacji Port Praski. Zlokalizowany zostanie między basenem Portu Praskiego a linią kolejową, w rejonie mostu Świętokrzyskiego. 

Wizualizację budynku zaprezentowała pracownia architektoniczna Maciej Kuryłowicz Architekci, w której powstał projekt praskiego wysokościowca. Za projekt budynku nazwanego Port Praski IV odpowiadają architekci  Marcin Hyżyński, Agnieszka Krzysztonek, Maciej Kuryłowicz i Maksymilian Ziółkowski. Budynek będzie miał wysokość 100 metrów, z powierzchnią użytkową 30.300 metrów kwadratowych. Na najwyższej elewacji powstanie taras widokowy, z którego będzie wspaniały widok, m.in. na Stadion Narodowy oraz lewostronną część Warszawy, w tym na piękną panoramę warszawskiej starówki.

Budynek powstaje w nowobudowanym kompleksie mieszkaniowo – biurowym, którego założenia opracowano już w latach dziewięćdziesiątych według koncepcji urbanistycznych Jana Rutkiewicza. Plan ten przewidywał utworzenie nowego centrum Pragi z wysoką zabudową na obszarze ponad 60% terenu Portu Praskiego. W części, gdzie powstaje wysokościowiec zaplanowano jeszcze trzy kolejne „drapacze chmur” o wysokości od 120 do 160 metrów każdy. 

Niestety, nie znamy jeszcze terminu, w jakim planowane jest ukończenie budynku. Nie wiemy też, na czym ma polegać wyjątkowość hotelu, a jest to warunek konieczny do przyznania mu wyjątkowej szóstej gwiazdki, gdyż polskie prawo przewiduje najwyższy skategoryzowany standard na poziomie 5 gwiazdek. 

Nowopowstały budynek wraz z kolejnymi trzema planowanymi zasadniczo zmieni tę część miasta. 

Tomasz Chodorski 

29 września 2020 roku
wizualizacje APA Kuryłowicz
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352988