POWSTAJE IZBA PAMIĘCI NA CMENTARZU POWSTAŃCÓW

W dniu wczorajszym, 14 października, podpisana została umowa na budowę Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Umowę z inwestorem podpisał Prezydent Rafał Trzaskowski. W uroczystości podpisania umowy wzięła udział Wanda Traczyk-Stawska, która była inicjatorką tej budowy. 

Starania o powstanie Izby Pamięci trwały od wielu lat. Izba ma upamiętniać ponad 100 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Powstania Warszawskiego poległych w heroicznym zrywie i pochowanych na cmentarzu na Woli. Ludzi, którzy polegli z bronią w ręku i tych, którzy zostali zamordowani w ulicznych egzekucjach. 

Projekt przewiduje budowę Izby Pamięci pełniącej funkcję upamiętnienia oraz edukacyjną, a także pawilonu wejściowego oraz Muru Pamięci, na którym zawisną tabliczki z nazwiskami wszystkich ofiar powstania i rzezi Woli, pochowanych na cmentarzu. Izba będzie zlokalizowana w parkowej części, w pewnej odległości od cmentarza i kurhanu. Znajdzie się tu część ekspozycyjna, w której zorganizowana będzie wystawa dokumentująca historię cmentarza, a także życie w okupowanej Warszawie i zbrodnie okupanta. Będzie również sala edukacyjna, zlokalizowana przy wejściu od ulicy Wolskiej, gdzie odbywać się będą zajęcia edukacyjne, prelekcje i wykłady oraz będą wyświetlane filmy dokumentalne, jak również prezentowane będą związane z tym miejscem archiwalia. 

W oddzielnym pawilonie wejściowym znajdzie się zaplecze techniczne i sanitarne dla zwiedzających. 

Powstanie też Mur Pamięci składający się z ośmiu modułów. Na siedmiu z nich umieszczone zostaną tabliczki z danymi ofiar, na ósmym natomiast przygotowana będzie informacja ogólna o miejscu. 

Całe założenie zamknięte zostanie dwiema betonowymi ścianami. 

Projekt powstał w renomowanej pracowni Bujanowski Architekci, a tworzyli go Piotr Bujnowski, Karina Jędrak, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski i Martyna Rowicka. Nadzór ze strony miasta nad realizacją inwestycji sprawuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. 

Plany założenia izby nabrały realnych kształtów w ubiegłym roku, kiedy to uroczyście posadzono drzewo pamięci. W korzeniach posadzonego dębu białego umieszczono akt erekcyjny budowy Izby Pamięci. Uroczystość ta była częścią obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania. 

Inwestycja zostanie zrealizowana w niespełna dwa lata. Otwarcie planowane jest na 6 sierpnia 2022 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 23 miliony złotych.

Tomasz Chodorski

1 października 2020 roku
Fot. Paweł Nowak
Fot. wizualizacja, materiały inwestora
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352869