Z ARCHIWUM KURJERA...

18 PAŹDZIERNIKA 1849 ROKU

– F. A. Dietrich Sztycharz, wróciwszy z prowincji, obrał mieszkanie pod Nr 472 w pałacu Zamojskich, przy rogu ulicy Senat: i Żabiej, na dole. 

— Osobom które pragnęły nabyć Latareczki ręczne ze szkłami kulistemi, których przez czas nieiaki brakowało w Składzie fabryki C. F. Mintera, donosimy, że takowych obecnie ukończono znaczną liczbę. Znajduią się także Latarnie czworograste do świec ze zwyczajnemi szybami, które otoczone są tkaniną drucianą zabezpieczającą ich od stłuczenia; iako też latarnie ochronne od pożaru. 

– Z dniem dzisiejszym w domu PP.Wizytek przy ulicy Krak:- Przed: pod liczbą 396, otwartą zostaie Panorama znanego Henninga, składaiąca się z bardzo interesuiących tak pod względem historycznym, iakoteż naukowym obrazów, i okazywaną będzie przy rzęsistem oświetleniu każdego dnia, ieśli pogoda sprzyjać będzie, od godiz: 4tejej do 8mej wieczorem. Właściciel ma zaszczyt nadmienić, iż w tejże Panoramie znajduią się zupełnie nowe widoki. 

— Lubownicy śniadań od niejakiego czasu chwalą Kiełbaski parowe (to iest, gotowane parą wodną). Są codziennie w domu zwanym Potkańskie (Piotrowskich) przy ulicy Długiej. Smaczne, sosiste, świeże, odznaczaią się czystością w sporządzeniu, nieszkodliwe zdrowiu. 

— Jutrzejszego Koncertu w Wielkim Teatrze Program iest następujący : Część Isza : Uwertura J. Elsnera. Arja z opery Beliniego Il Pirata , śpiewana przez JPana Billing. Recytatiwo i Arja z opery Rosyniego Tankred, śpiewana przez JPanią Pasta. Orkiestra. Romans z opery Donizetego Napój miłosny, śpiewany przez JPana Gambarini. Część 2ga : Scena z opery Bełiniego Norma, wykonana przez JPanią Pasta z towarzyszeniem Chóru. Część 3cia: Trzeci Akt z opery Rosyniego Otello, wykonany przez JPanie Pasta i Moia, tudzież JPana Gambarini, poprzedzony Arją, umyślnie przez Meierbeera ułożoną dla IPani Pasta. 

– Poiutrze wieczorem w sali pałacu Branickich na Nowym-Świecie, IP .Ghys (Gis) przed odjazdem do Petersburga , da ostatni Koncert; grać będzie na skrzypcacb 4ry razy, nowe Kompozycje, a między niemi Tremolo, ułożone przez Berjota na tema Betowena. Bilet na Isze miejsce zł. 18, na 2gie zł. 9, i gr. 5 na Szpitale. 

Rozmaitości. — Ktoś ułożył następuiące porównanie między nazwiskami muzycznemi a potrawami: Uwertura, rosół; introdukcja, paszteciki; recytativo, sztuka mięsa; kawatyna, Jarzynka; bas, pieczeń wołowa; arja, potrawka; chór, maionez; alt, galareta; solo sopran, konfitury; tenor, wino reńskie; baryton, węgierskie; tryle, szampan; finał, desert etc.  


Rozwiązanie szarady z poprzedniego odcinka „Archiwum”: 
szakale

wybór: Andrzej Papliński

17 października 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 638464