RUSZA KOLEJNA ODSŁONA STREET ART DOPING

Jeszcze w październiku ruszy kolejna edycja festiwalu sztuki ulicy Street Art Doping. W tym roku motywem przewodnim będzie szablon. 

Organizatorem Street Art Doping jest Fundacja „Do Dzieła!”. Wydarzenie jest współfinansowane przez m. st. Warszawę. Od kilku lat twórcy zapraszani na festiwal tworzą wspaniałe murale, które ożywiają zniszczone praskie, i nie tylko, kamienice. Wielkoformatowe dzieła zmieniają oblicza zaniedbanych ulic. Wiele z nich takich jak „Warsaw Fight Club”, „Dworzec Wschodni”, „Kogucie Jajo”, „Zamek” czy „Zabawa” są wspaniałą wizytówką miasta, a nawet po ich likwidacji na długo pozostają w pamięci ludzi. 

- Od lat zapraszamy artystów na warszawską Pragę, widzimy że sztuka w przestrzeni publicznej nadaje jej właściwej tożsamości – mówi Przemek Dziubłowski z Fundacji „Do Dzieła!” 

W tym roku gościem festiwalu będzie gdański artysta Mariusz Waras, znany jako M-City. Jego mural powstanie przy ul. Strzeleckiej 5, na Pradze-Północ. Artysta jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Waras swoje prace tworzy wokół estetyki miejskiej, wykorzystuje motywy architektoniczne i przemysłowe. Jego styl jest graficznie prosty. W praskim muralu artysta podejmie z jednej strony temat ważny historycznie dla okolicy, z drugiej zaś będzie hołdem dla jego wielkiej pasji – rajdów aut terenowych. 

Oprócz stworzenia muralu, w ramach festiwalu odbędzie się zbiorowa wystawa poświęcona szablonowi „Cut&Paste. Polski Szablon 2020” oraz towarzyszące jej spotkanie. Wystawa odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Elektrowni Powiśle, eksponaty będą stworzone tą techniką. Na wystawie zobaczymy najnowsze prace Czarnobyla, Bartka Stypki, NeSpoon, Egona Fietke, Simpsona, Maniaca, Tank Patrola, Gu-Tang Clan oraz M-city. 

Szablon to bardzo stara technika malarska, licząca sobie nawet 30 tys. lat. Od dawna przy pomocy szablonów nanoszono napisy i oznaczenia, malowano znaki i szyldy. W czasie drugiej wojny światowej posługiwali się tą techniką żołnierze Małego Sabotażu, a po wojnie propaganda komunistyczna. Bez szablonu nie byłoby estetyki punk rockowego podziemia lat 80. 

Festiwal wystartuje 26 października rozpoczęciem tworzenia muralu na ul. Strzeleckiej. Pracę artysty będą przez klika dni mogli obserwować wszyscy zainteresowani. Zakończenie prac nad muralem planowane jest na koniec miesiąca. 6 listopada planowany jest wernisaż wystawy „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”. Festiwal tworzą również wydarzenia towarzyszące: spotkanie z Mariuszem Warasem oraz wykład Marcina Rutkiewicza „Polski Szablon”. 

Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów tego niezwykłego festiwalu. Tomasz Chodorski 

19 października 2020 roku
Fot. Sabina Chyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352951