Z ARCHIWUM KURJERA...

20 PAŹDZIERNIKA 1849 ROKU

Na mocy rozkazu wyższej Władzy, zarząd Warszawskiego Ober-Policmajstra, wezwał osoby: Xiędza Cypryana Damińskiego, Teofila Krzeczkowskiego, Teodora Jackowskiego, Wilhelma Otto i Tomczyńskiego, bez pozwolenia Rządu w W. Xięztwie Poznańskiem przebywających, ażeby w ciągu sześciu miesięcy od dnia ostatniego w gazetach ogłoszenia, do kraju powrócili, i najbliższej Władzy policyjnej zameldowali się, a to pod rygorem artykułu 340 i 341 kodexu kar głównych i poprawczych. 

JJOO. Xięztwo Hohenlohe-Schillingsfürst, dziś rano wyjechali z Warszawy, udając się do Petersburga. — (Xżna jako wnuczka Xcia Dominika Radziwiłła, Ordynata na Nieświeżu i Ołyce, jest prawnuczką przyrodnią Xcia Karola Wdy Wileńskiego, (znanego pod imieniem Panie Kochanku). 

Gazety Berlińskie donoszą, że w warsztatach P. Pflug w Berlinie, buduje się dla Warszawsko- Wiedeńskiej kolei żelaznej, wagon, przeznaczony pod przejazd N. PANA, na wzór tego, jaki dla N. Króla Pruskiego, wykonany został. 

Szczep Noego, od lat kilku, znacznie się w kraju naszym rozrodził, i dobrze w nowych winnicach wzrasta. Już z tąd nawet obfite owoce widzieć się dają, bo winogron coraz więcej sprzedają, i cena ich znacznie w porównaniu z latami dawniejszemi, staniała. Tej jesieni, choć rok na wino jak to już zrobiliśmy uwagę, nie był szczególny, mnóstwo winogron na mieście widzieć się daje; zwożą je nawet furami z okolicznych włości, i przedają z fur po ulicach. 

Wstążki morowe, będą w modzie w ciągu nadchodzącej zimy. 

Stangret Hrabiego Kazimierza Komorowskiego, we Lwowie, Jan Niechce, o mało nie poległ z ręki swojej ulubienicy Magdaleny Kopielównej. Cięła go trzy razy w głowę toporem, i ujęta, natychmiast przyznała się, że mu życie odebrać chciała. Co zapamiętałość Kopielównej wywołało, czy zazdrość miłosna, czy rozpacz, że Jan Niechce, był żonatym, nie wiadomo. Sądy zawyrokują. Jan ma się lepiej. 

KANTOR STRĘCZEN Guwernerów i Guwernantek, przeniesiony został z domu Rezlera, na ulicę Długą do domu WW. Łaszczyńskich. Pod Nr 489 a, w oficynie prawej, na 1sze piętro. W tymże Kantorze, są do umieszczenia Guwernerowie i Guwernantki z różnem usposobieniem; oraz Bony Niemki, Polki i Francuzki; Metrowie chcący dawać lekcje na godziny tak klassyczne, jako i muzyki; Osoba upoważniona od Rządu do udzielania korrepetycji w 3ch klassach, życzy udzielać tychże za stół i umiarkowane wynagrodzenie. Wiadomość w Kantorze – Zalewska. 

PERSPEKTYWY teatralne, do wynajęcia, u J. Pik, Optyk 

W Drukarni Kurjera Warszawskiego.— Wolno drukować. Warszawa d. 8 (20) Paździer: 1851 r .— Starszy Cenzor, L. T. Tripplin

wybór: Andrzej Papliński

17 października 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608821