ŁAZIENKI Z MUZEALNICZYM "OSKAREM"

Rozdano najważniejsze doroczne nagrody w konkursie na wydarzenie muzealne roku. Wśród tegorocznych laureatów w kategorii „Konserwacja” znalazły się Łazienki Królewskie. 

Jury doceniło prace konserwatorskie, jakie były prowadzone w Wodozbiorze i w Białym Domu w 2019 roku. 

Biały Dom, zaprojektowany przez Dominika Merliniego, jest unikatowym w skali kraju przykładem XVIII – wiecznej architektury rezydencjonalnej. Dzięki staraniom konserwatorów odzyskał swój dawny blask. Podczas prac odrestaurowano dekoracje malarskie Jana Bogumiła Plerscha oraz Jana Ścisły, które zdobią jego wnętrza. Odnowiono również podłogi, tynki sufitów, kominki oraz drewniane dekoracje. Spod warstw współczesnych przemalowań wydobyto oryginalne partie polichromii oraz fragmenty malowideł. Dach, schody oraz strop, nadwątlone zębem czasu, naprawiono. Pracami została również objęta elewacja budynku wraz ze zdobieniami. Wymieniono stolarkę portfenetrów (z francuskiego – wysokie okno sięgające podłogi) oraz przywrócono obiektowi pierwotną kolorystykę. 

Podobną przemianę przeszedł Wodozbiór pełniący za czasów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego funkcję rezerwuaru. To właśnie stąd woda doprowadzana była do łaźni pawilonu na wyspie. Prace, jakie przeprowadzono w wodozbiorze polegały, m.in. na zrekonstruowaniu ściennych polichromii, urządzeń grzewczych oraz na odsłonięciu pod posadzką sieni rynny, która odprowadzała na zewnątrz nadmiar wody z podziemnego zbiornika. 

Prace prowadzone były w ramach projektu „Źródła przemian. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie". Ich koszt to 17 489 733,91 zł. 

Konkurs na „Wydarzenie Muzealne Roku — Sybilla” organizowany jest nieprzerwanie od 1980 roku. Statuetka Sybilli jest najwyższą formą wyróżnienia w polskim muzealnictwie. 

Magdalena Kuc 

22 października 2020 roku
Fot. Andrzej Papliński
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352928