MUZEUM NARODOWE ZOSTAŁO ZAMKNIĘTE

Od jutra, decyzją dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, ekspozycja zostaje zamknięta. 

Jak informuje w swoim komunikacie MN zamknięcie placówki spowodowane jest gwałtownym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Muzeum będzie nieczynne od 29 października. Niestety, nie jest znany termin ponownego otwarcia. Dyrekcja podkreśla, że jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej. Z nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że raczej nie ma co liczyć na otwarcie ekspozycji przed wiosną 2021.  

Zamknięte zostają wnętrza muzealne, otwarte jednak – przynajmniej na razie – będą: park w Królikarni oraz, poza Warszawą, ogród w Nieborowie i park romantyczny w Arkadii. Na terenie tych parków obowiązuje zasłanianie ust i nosa.  

Muzeum Narodowe, powstałe jako Muzeum Sztuk Pięknych w 1862 roku jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. W jego zbiorach obecnie znajduje się ok. 830 tysięcy eksponatów, obejmujących przeróżne dzieła sztuki, od antyku do współczesności. 

W skład muzeum wchodzi dziś kilka obiektów. Trzy w stolicy: gmach główny w Alejach Jerozolimskich oraz dwa oddziały – Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Oraz trzy poza miastem: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, a także Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 

Muzeum, mimo zamknięcia, będzie prowadziło działania on-line, w tym kurs historii sztuki i lekcje muzealne. 

Tomasz Chodorski

25 października 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352815