MUZEA DZIAŁAJĄ W NIEPEWNOŚCI

Informowaliśmy o zamknięciu od 29 października br. Muzeum Narodowego. Czy podobna decyzja zostanie podjęta w przypadku innych muzeów. Z pewnością, tak. Pytanie się rodzi tylko: kiedy? 

W kilku przypadkach sprawa jest jasna, ponieważ ekspozycje są niedostępne już od pewnego czasu. Tak jak w Muzeum w Wilanowie, Muzeum Warszawy czy Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie. 

W innych muzeach takich decyzji jeszcze nie podjęto bądź nie są one nagłaśniane, nawet wśród pracowników placówki. Jak dowiedzieliśmy się w takiej sytuacji jest na przykład Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sportu i Turystyki, a także Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. W innych pojawia się, choć jeszcze nieoficjalnie, termin 1 listopada (np. Muzeum Polin) bądź poniedziałek, 2 listopada, jak w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Dzisiaj jutro powinniśmy też poznać decyzję dotyczącą Muzeum Zamek Królewski w Warszawie. 

W rozmowach podkreślane jest często, że muzeum zapewniając bezpieczne warunki zwiedzania, nie planuje zamknięcia placówki. Może natomiast być do tego zobowiązane poleceniem tzw. wyższej instancji, czyli ministerstwa lub wręcz decyzją rządu.

Andrzej Papliński

30 października 2020 roku
Fot. Andrzej Papliński
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352944