NOMINACJE DO NAGRODY MOCZARSKIEGO PRZYZNANE 

Nagroda jest jednym z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie historii. Do tego czasu jej laureatami byli, m.in. amerykański historyk i wykładowca Yale — Timothy Snyder, który nagrodę otrzymał za książkę zatytułowaną „Skrwawione ziemie”, mediewista Karol Modzelewski za „Zajedźmy kobyłę historii” (jest to rodzaj autobiografii Modzelewskiego i jego rodziny), oraz profesor nauk humanistycznych Jerzy Kochanowski, wyróżniony za pozycję „Rewolucja międzypaździernikowa: Polska 1956-1957”. 

Wśród tegorocznych nominowanych do nagrody tytułów są zarówno książki reporterskie, opisujące relacje naocznych świadków historycznych wydarzeń, jak i stricte naukowe, przedstawiające w sposób syntetyczny i zwięzły dane zagadnienie. Nie zabrakło również pozycji napisanej w formie wywiadu – rzeki oraz biografii. 

Listę otwierają: „Towarzysze z betonu. Dogmatyzm w PZPR 1980–1990” Przemysława Gasztolda, który opisuje tendencje i nastoje, jakie panowały na samym szczycie władz od lat osiemdziesiątych, aż do ostatniego zjazdu partii, który miał miejsce w styczniu 1990 roku. 

Kolejna pozycja opisuje kulisy polskiego pogromu żydowskiej ludności we Lwowie w 1918 roku, do której doszło po zajęciu miasta przez wojsko polskie. Historię masakry przedstawia w swojej książce „Lwów – kres iluzji” Grzegorz Gauden. 

Barbara Jundo-Kaliszewska w książce: „Zakładnicy historii. Mniejszość Polska w postradzieckiej Litwie” skupia się na odnowie tożsamości narodowej Polaków w okresie, kiedy Litwa uzyskuje autonomię, po rozpadzie Związku Radzieckiego. 

O powstaniach śląskich pisze niezrównany znawca historii tego regionu i jej mieszkańców Ryszard Kaczmarek w książce zatytułowanej „Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”. Pozycja wraz z dwiema innymi tj. z „Polakami w Wehrmachcie” i „Polakom w armii kajzera” zamyka tryptyk z pasją przedstawiający skomplikowaną historię Śląska. 

O likwidacji i przekształceniach, jakie przeszły służby bezpieczeństwa w latach transformacji pisze Tomasz Kozłowski. Pozycja zatytułowana „Koniec Imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa w latach 1989-1990” przedstawia kulisy modyfikacji komunistycznych służb bezpieczeństwa w struktury podległe III Rzeczypospolitej, z Urzędem Ochrony Państwa na czele. 

Piotr Majewski w książce: „Kiedy wybuchnie wojna? 1938 studium kryzysu” (świetnie napisanej, czyta się ją jak powieść sensacyjną), przedstawia walkę służb wywiadowczych w okresie tzw. kryzysu Monachijskiego, który wybuch po włączeniu części Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej. Układ Monachijski ratyfikowały Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Francja. 

Historię żołnierzy wyklętych w sposób bardzo rzeczowy przedstawia w swojej pozycji Mariusz Mazur. Książka „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy” nie stroni od tematów kontrowersyjnych, takich jak np. zdemoralizowanie czy alkoholizm poszczególnych partyzantów. 

O podstępnym aresztowaniu pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Akademii Handlowej w Krakowie w 1939 roku, w monumentalnym studium ”Aktion gegen Universitäts-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowanych” opowiada Krystyna Paczyńska. 

W formie wywiadu – rzeki została napisana książka Patryka Pleskota „Góry i teczki”. Wywiad został przeprowadzony z prof. historii Andrzejem Paczkowskim, wieloletnim prezesem Polskiego związku Alpinizmu, inwigilowanym i przesłuchiwanym przez komunistów w okresie PRL- u. Paczkowski w czasach komuny był działaczem opozycji. 

Listę nominowanych do nagrody zamyka "Bauman" - biografia urodzonego przed drugą wojną światową w Poznaniu filozofa Zygmunta Baumana, autorstwa Dariusza Rosiaka. 

Laureat konkursu zostanie ogłoszony 15 stycznia 2021 roku. Zwycięzca zostanie nagrodzony statuetką, będącą repliką temperówki patrona Konkursu, oraz 50. tysiącami złotych. Magdalena Kuc 30 października 2020 roku

Magdalena Kuc 

30 października 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356665