Od 1 stycznia 2025 roku w Warszawie wejdą w życie istotne zmiany dotyczące miejskich dotacji na eko-inwestycje, w tym likwidację tzw. „kopciuchów” oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Radni m.st. Warszawy na czwartkowej sesji podjęli decyzję o nowelizacji programów wsparcia, co ma na celu zwiększenie efektywności działań proekologicznych w stolicy. W szczególności modyfikacjom ulegną zasady dotyczące dofinansowania rozbetonowania oraz terminy składania wniosków o dotacje.
W kontekście likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła, wprowadzone zmiany mają na celu ostateczne zamknięcie programu dotacji na wymianę kopciuchów. Mieszkańcy, którzy planują wymianę kotłów starszej generacji, będą mogli składać wnioski jedynie do końca obecnego roku. Po tej dacie, wsparcie doradcze będzie dostępne jedynie w ramach ogólnopolskich programów Czyste Powietrze oraz Stop Smog. Co więcej, nowością będzie ustalenie stałej kwoty dotacji na poziomie 10-40 tys. zł, a wnioski będą przyjmowane w okresie od września do marca każdego roku.
W sprawie instalacji OZE, zmiany obejmą przede wszystkim wydłużenie terminu składania wniosków do marca oraz wykluczenie pompy ciepła powietrze-powietrze z miejskiego wsparcia. Mieszkańcy będą mogli montować tylko gruntowe pompy ciepła oraz pompy powietrze-woda, a także złożyć wniosek o dotację na magazyny energii w przypadku instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Z kolei nowością w zakresie rozbetonowania jest wprowadzenie osobnej kategorii dotacji, która wyniesie 70% kosztów inwestycji, jednak nie przekroczy 150 tys. zł. Minimalne wymagania dotyczące zakresu prac również zostały precyzyjnie określone.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Nowe zasady dotacji na eko-inwestycje w Warszawie
Zobacz Także