ZAPOWIEDZI TEATRU POWSZECHNEGO

Teatr Powszechny jest kolejnym z teatrów, które rozpoczęły przerwę wakacyjną. Jednak przed tą przerwą uchylił rąbka tajemnicy w kwestii planowanych na przyszły rok premier. 

Jak wszyscy wiemy końcówka tego sezonu teatralnego nie była dobrym czasem dla teatrów, których działalność została, jak większość gospodarki, całkowicie zamrożona. Konieczność istnienia w czasach pandemii sprawiła, że teatry zdobyły nową formę dotarcia do widzów, która do tej pory była wykorzystywana w stopniu śladowym przez instytucje kultury. Również Teatr Powszechny ruszył z „repertuarem” on line. Jednak planowaną na początek kwietnia premierę przełożył na okres poepidemiczny. Tak też się stało i widzowie mieli okazję uczestniczyć nietypowo w premierze na zamknięcie sezonu. Wystawiona została sztuka „Dobrobyt” węgierskiego reżysera  Árpáda Schillinga. Sztuka dająca dużo do myślenia na temat sytuacji, w jakiej możemy się „obudzić”. Sztuka o podziałach społecznych, aspiracjach klasowych i starciu jednostek z „systemem”. Premiera ta odbyła się 10 lipca i możecie przeczytać recenzję u nas w serwisie.
Właśnie tą sztuką rozpocznie sezon jesienny Teatr Powszechny, wystawiając ją w pierwszych dniach września. 

Na wrzesień teatr przygotował kolejną premierę. Tym razem będzie to przedstawienie dla dzieci i młodzieży „Ronja, córka zbójnika” na podstawie powieści Astrid Lindgren. Sztukę wyreżyseruje Anna Ilczuk, a wezmą w niej udział aktorzy: Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Mamadou Góo Bâ, Andrzej Kłak, Wiktor Loga-Skarczewski, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota. Premiera zaplanowana została na 19 września 2020 roku. 

Pierwsza premiera sezonu przeznaczona dla dorosłych wystawiona zostanie w listopadzie. Będzie to „Martwa natura” w reż. Agnieszki Jakimiak, czyli spektakl inspirowany życiem i twórczością Josepha Beuysa. To bardzo ciekawa historia, kiedy to w 1944 roku niemiecki lotnik Joseph Beuys rozbił się na krymskim froncie. Jak mówi się przeżył tylko dlatego, że grupa domniemanych Tatarów znalazła go, nasmarowała tłuszczem, owinęła filcem i zapewniła schronienie. Być może Tatarzy dali Josephowi Beuysowi nowe życie. Jedno jest pewne – po wojnie Beuys przestał być lotnikiem i nazistą, został plastykiem. W sztuce Jakimiak wystąpią: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Michał Czachor oraz Oskar Stoczyński. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się premiera grudniowa. Będzie to wyreżyserowana przez Michała Zadarę sztuka „Bieguni” według powieści Olgi Tokarczuk. Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży, a jej tytuł nawiązuje do nazwy odłamu rosyjskich staroobrzędowców, tzw. biegunów, wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Spektakl zostanie zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa. 

Także w grudniu zaplanowana jest premiera „Odysei kosmicznej 2021” w reżyserii Alicji Borkowskiej. Ten „nieziemski” projekt współtworzony jest ze Strefą WolnoSłową. 

Na pierwszą połowę roku 2021 zaplanowano kolejne dwie premiery. Pierwszą z nich jest spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej oparty na twórczości filmowej Ingmara Bergmana. Będzie on wyprodukowany we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. 

Drugim z tych spektakli będzie „Jądro ciemności” wg Josepha Conrada. Powieść powstała pod wpływem osobistej obserwacji przez pisarza Wolnego Konga w XIX wieku. Spektakl wyreżyseruje Paweł Łysak. 

Teatr zapowiada, że będzie to wciąż „teatr, który się wtrąca”. Teatr, obok którego repertuaru nie będzie można przejść obojętnie.

Tomasz Chodorski

16 lipca 2020 roku
Fot. Marta Chodorska
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727377