CHRIS NIEDENTHAL W BLUE CITY

Centrum Handlowe „Blue City” oprócz swojej normalnej działalności znane jest z organizacji rozmaitych imprez kulturalnych. Tym razem gości ze swoją najnowszą wystawą Chris Niedenthal. To niewątpliwie ikona reportażu, któremu zawdzięczamy fotograficzny zapis czasów „Solidarności” i stanu wojennego. To on, jako reporter „Newsweeka”, a także współpracownik „Time Magazine” oraz tygodnika „Der Spiegel” przebywał w Polsce, dokumentując przełomowe wydarzenia naszej historii okresu upadku komunizmu. Jest laureatem prestiżowej nagrody World Press Foto. 

Chris Niedenthal urodzony w Londynie w rodzinie polskich emigrantów, od dziecka zainteresowany był fotografią. Urodzony reporter. Jest fotografem o rozległych zainteresowaniach. Współpracuje z wieloma znanymi pismami, wydaje albumy, prezentuje swoje prace na wystawach. Zamieszkiwał w Polsce od 1973 do stanu wojennego, następnie przeniósł się do Wiednia. Od 1995 roku prowadzi w Warszawie studio reklamowe „Magic Media”. 

Najbardziej niebezpieczny okres jego pracy, to okres zdjęć robionych z ukrycia w stanie wojennym. Rolki z filmami przekazywał turystom jadącym na zachód celem przekazania „Newsweekowi”. Sam, spodziewając się, zresztą słusznie, obserwacji SB, bał się opuszczać Polskę, bo ponownie nie byłby wpuszczony. To dzięki niemu świat dowiedział się naocznie o stanie wojennym w Polsce, o jego prawdziwym obliczu. 

Na wystawie możemy zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć wykonanych głównie w latach 80-tych, na których pokazuje w bardzo sugestywny sposób wiele scen z życia narodów byłych republik radzieckich w latach przemiany i wybijaniu się na niepodległość, m.in. z Azerbejdżanu, Łotwy, Estonii, Litwy, a także Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji i NRD. 

Chris po oficjalnym otwarciu osobiście oprowadził przybyłych gości po wystawie, ujawniając ciekawe szczegóły wykonania niektórych zdjęć. Wiele z nich bardzo wymowne. Żołnierz stojący nad morzem, to zdjęcie z Durres w Albanii. W czasach obalaniu komunizmu wartownik pilnuje, by nikt nie próbował uciec na statki czekające na redzie. Inne z bardzo wymownych zdjęć pokazuje defiladę wolności, już w niezależnej Łotwie, to tłum pod parasolami. 

Chris Niedenthal złożył dla mnie autograf na swoim najsłynniejszym zdjęciu z czasów stanu wojennego w Polsce. Wystawa w głównym hallu Blue City będzie dostępna do 14 sierpnia. 

Franciszek Trynka 

29 lipca 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732179