MALOGRANIE CZYLI DŹWIĘKIEM MALOWANIE

„Kolor jest klawiszem, oko młoteczkiem, a duch wielostronnym fortepianem” – te słowa malarza Wasilly’a Kandinskiego chodziły mi bez przerwy po głowie podczas MaloGrania, autorskiego projektu malarki Magdaleny Maleny Jankowskiej i muzyka Michała Sołtana. 

Wydarzenie odbyło się w sobotę 15 sierpnia, w dniu 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, przed gmachem Centrum Bankowo — Finansowego Nowy Świat. Przy pięknej, letniej pogodzie Magdalena Malena Jankowska, do muzyki granej przez jej partnera Michała Sołtana, wprawnymi pociągnięciami pędzla, na gorąco tworzyła obraz zatytułowany „Cud nad Wisłą”. Z pociągnięć pędzla powstał utkany, jakby z nut malunek, na którym można było zobaczyć stojącą nad brzegiem Wisły parę ludzi – kobietę i mężczyznę. Przez chmury przebijają się pierwsze promienie słońca. Zaczyna świtać. 

MaloGranie to bardzo energetyczny, optymistyczny i jednocześnie kameralny performance. Nazwa wydarzenia powstała z połączenia słów: malowanie i granie Artyści wręcz kipią energią i entuzjazmem, który bardzo się udziela, co można było zaobserwować, przyglądając się zgromadzonej przed gmachem budynku publiczności. Malogranie to wyjątkowy sposób obcowania ze sztuką, narodziło się podczas wspólnego przebywania w domu, na niewielkiej przestrzeni. Wprowadza widza w prywatny, wręcz intymny świat obojga artystów, a obserwacja więzi, jakie ich łączą, jest jego wielką zaletą. Performance bardzo wyraźnie pokazuje, że malarstwo i muzyka to siostrzane sztuki, które, posługując się odrębnymi środkami wyrazu, nakierowane są na wywołanie określonych emocji i wrażeń. Komponowany przez Magdalenę Jankowska obraz inspirowany był dźwiękami i utworami granymi i śpiewanymi przez Michała Sołtana, i odwrotnie – pociągnięcia pędzla Magdaleny Jankowskiej były inspiracją dla Michała Sołtana, który w pewnym momencie zaśpiewał jedna z najbardziej optymistycznych utworów, jakie słyszałam w życiu, a mianowicie utwór „Weź”, pochodzący z autorskiej, nagranej w 2017 roku płyty..... MaloGranie, która powstała pod wpływem malarstwa Magdaleny Jankowskiej. 

Jeśli miałabym całe wydarzenie określić trzema słowami, to byłyby to słowa: intymność, bliskość i porozumienie. 

Obraz „Cud nad Wisłą” Magdaleny Jankowskiej będzie prezentowany w najbliższych tygodniach na terenie CBF. 

Magdalena Malena Jankowska pochodzi z Sopotu. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Maluje wielkoformatowe, wypełnione słońcem obrazy. Zamiłowanie do malarstwa przekazała jej babcia – Inka Różańska, uczennica Jana Cybisa. Mimo młodego wieku należy do grona najwybitniejszych polskich malarzy. Reprezentuje indywidualny styl ciepłego realizmu kolorystycznego. Jej prace wystawiane są w galeriach i prywatnych zbiorach, m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech i USA. 

Michał Sołtan jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków młodego pokolenia. Kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, organizator koncertów, performer. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współtwórcą Funk & Jazz Jam Session w stołecznym klubie Harenda oraz jazz jam session w Mono Kitchen w Gdańsku. Współpracował z najlepszymi m.in. z amerykańskim piosenkarzem Adamem Lambertem. Ma na swoim koncie kilka płyt, m.in. wydaną w 2017 roku płytę MaloGranie, która jest mieszanką jazzu, R&B i funku. 

Magdalena Kuc 

18 sierpnia 2020 roku  
Fot.  Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727345