NOWA SCENA NA PRADZE

Z początkiem nowego sezonu artystycznego, na warszawskiej Pradze zainaugurowała działalność nowa scena teatralna. „Spektalove”, bo pod taką nazwą właśnie działa scena, otwarta została w kompleksie „Mała Warszawa”. 

`Scena zlokalizowana jest na ul. Otwockiej w zabytkowych, industrialnych budynkach dawnej fabryki marmolady, która powstała w tym miejscu w 1916 roku. Zakład wielokrotnie zmieniał profil swojej działalności, aż do lat dziewięćdziesiątych, kiedy został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Przemysłowa historia miejsca odeszła w niebyt. Zabytkowymi budynkami zafascynował się kompozytor Wojciech Trzciński i stworzył w nich centrum artystyczne „Fabryka Trzciny”, które przez wiele lat stały się realną siedzibą kultury na Pradze-Północ. Na Otwockiej odbywały się liczne koncerty, seanse filmowe, pokazy mody, spotkania z twórcami kultury. Wtedy też na Otwocką 14 trafił teatr. Niestety, w 2016 roku Fabryka Trzciny zakończyła działalność w tym miejscu. 

Rok później powstała „Mała Warszawa”, której gospodarze postanowili podtrzymać działania kulturalne. I tak 28 sierpnia uroczyście otwarta została nowa scena teatralna Warszawy. W ramach projektu wystawiane będą przede wszystkim spektakle lekkie, rozrywkowe produkowane przez Tito Production. W tym roku zawarte zostało porozumienie z Teatrem IMKA, Tomasza Karolaka, na mocy której w ramach projektu „Spektaklove” wystawiane będą spektakle teatru IMKA. 

Sala teatralna zlokalizowana jest w dużej pofabrycznej hali, w której znajduje się niewielka scena i widownia na ponad sto miejsc. Krzesła w sali umieszczone są w układzie kinowym, z niewielkim podwyższeniem, które jednak powoduje, że widoczność sceny nawet w dalszych rzędach jest dobra. Trochę gorzej jest z akustyką sali, osoby słabiej słyszące mogą mieć problem ze zrozumieniem wszystkich słów, jednak przy skupieniu nie powinno być problemu. 

Aktualnie na deskach w „Małej Warszawie” możemy oglądać spektakle: „Ludzie inteligentni”, „Dobrze się kłamie”, „Imię”, „Berek, czyli upiór w moherze 2”, „Nerwica natręctw” „Kolacja dla głupca” oraz „Telewizja kłamie”. 

Działalność sceny zainaugurowało wystawienie spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara. Jest to zabawna komedia pokazującą nasze często dwulicowe oblicze oraz tajemnice przez nas skrywane. Spektakl miał swoją premierę w grudniu 2019 roku. 

Na inauguracji był oczywiście czerwony dywan, „ścianka” i zaproszeni goście z show businessu. 

 Tomasz Chodorski 

2 września 2020 roku  
Fot. Bartek Warzecha
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732299