NAGRODY ARCHITEKTONICZNE ROZDANE

Fot. Piotr Krajewski / UM Warszawa
Nagrody przyznano w sześciu kategoriach głównych oraz dwóch specjalnych: za rozwiązania sprzyjające ekologii oraz za rozwiązania wychodzące naprzeciw osobom niepełnosprawnym.

„Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami. Musimy na nowo przemyśleć planowanie miast, projektowanie osiedli, organizowanie pracy. Zmienia się także Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Oceniamy nie tylko wygląd budynków, ich funkcjonalność czy dopasowanie do istniejącej zabudowy. Sprawdzamy też dostępność, czy z nowych inwestycji bezpiecznie i wygodnie mogą korzystać osoby, które mają problem z poruszaniem się, słabiej widzą lub słyszą. Taki audyt sporządzają eksperci z miejskiego Wydziału Dostępności wraz z Donatą Kończyk, pełnomocnik prezydenta ds. dostępności. Z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich wypracowujemy standardy ekologiczne. Nasza nagroda propaguje rozwiązania odpowiedzialne klimatycznie i zrównoważone" – podsumowała tegoroczną edycję architekt miasta Marlena Happach. 

Grand Prix w kategorii „architektura użyteczna” powędrowała do studia architektonicznego xystudio. Architekci Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska otrzymali Nagrodę Główną za projekt żłobka na terenie Wesołej. Projekt został uhonorowany za szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Na uwagę zasługują, m.in. niskie, dające poczucie bezpieczeństwa, okna: „Choć plan miejscowy dopuszczał zabudowę dwukondygnacyjną, architekci zdecydowali się na obiekt parterowy. Uzyskano formę kameralną, wpisaną w otaczający las, zapewniono także łatwą dostępność do placu zabaw, który jest widoczny ze wszystkich sal. Na podkreślenie zasługuje ekonomiczny, a zarazem twórczy sposób myślenia, dzięki czemu ograniczono zaplecze na rzecz lepszych przestrzeni dla dzieci”. 

W kategorii „architektura komercyjna” zwyciężył kompleks biurowy P4 na Służewcu wraz z Hotelem Vienna House, zaprojektowany przez architektów ze studia JEMS Architekci. Jury doceniło formę kompleksu nawiązującą do przemysłowej historii Służewca: „Zachwyca jakość projektu i klasa wykonawstwa. Budynek został nagrodzony za udaną próbę powiązania funkcji hotelowej i biurowej przy zachowaniu dużej elastyczności w dostosowywaniu się do zmiennych wymagań rynku”. 

W kategorii „architektura mieszkaniowa” laury przypadły osiedlu Mickiewicza II na styku Żoliborza i Bielan. Świetnie dopasowany do otoczenia kompleks budynków mieszkalnych zaprojektowali architekci ze studia HRA Architekci. „To świetny przykład, jak można zaprojektować duże osiedle, które stanowi część miasta i sprzyja budowaniu dobrego sąsiedztwa. Osiedle uwzględnia potrzeby i ograniczenia różnych grup wiekowych. Na uwagę zasługuje otwarty charakter całego zespołu. Osiedle nie jest ogrodzone, a dostęp do klatek jest łatwy i intuicyjny. Jury doceniło również pomysł urządzenia na parterze jednego z budynków świetlicy lokalnej dla mieszkańców, która służy spotkaniom sąsiedzkim”. 

W kategorii „nowe życie budynków” zwycięzcą został Warszawski Szpital dla Dzieci przy ulicy Mikołaja Kopernika w Warszawie. Modernizację przeprowadziło studio Chmielewski Skała Architekci. Jury doceniło modelowo przeprowadzoną modernizację zabytkowego gmachu oraz dostosowanie jego funkcji do wymogów nowoczesnej medycyny, oraz przystosowanie jego wnętrz dla potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Ostatnie dwie kategorie to „projektowanie przestrzeni publicznej” oraz „wydarzenia architektoniczne”. 

Nagroda w kategorii „projektowanie przestrzeni publicznej” przypadła w udziale EKOparkowi w Ursusie, który został zaprojektowany przez pracownię ABIES Architektura Krajobrazu (I etap) oraz LS-Projekt (II Etap). Jury doceniło, m.in. proekologiczne rozwiązania na terenie parku, takie jak panele fotowoltaiczne i zbiorniki retencyjne. Obiekty małej architektury wykonane są z materiałów, które po zdemontowaniu mogą być ponownie wykorzystane. Park zdobył nagrodę w kategorii „proekologiczne rozwiązania”. 

W kategorii „wydarzenie architektoniczne” nagroda przypadła Aleksandrze Kędziorek, Katarzynie Uchowicz, Mai Wirkus, autorkom książki: „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”.
Fot. xystudio
Fot. JemsArchitekci
Fot. HRA Architekci
Magdalena Kuc

14 grudnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359191