NA POMOC NIEWIDZIALNEJ WYSTAWIE

Jedna z najoryginalniejszych wystaw na świecie, wielokrotny zdobywca lauru dla najlepszego miejsca w Warszawie, potrzebuje naszej pomocy. 

Niewidzialna Wystawa w związku z pandemią przeżywa kryzys do tego stopnia poważny, że jej egzystencja jest zagrożona. Obecnie na portalu pomagam.pl trwa zbiórka, która ma zapewnić dalsze funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca. 

Niewidzialna wystawa to społeczny projekt, którego zadaniem jest przedstawienie osobom widzącym świata z perspektywy osób niewidzących. Podczas zwiedzania wystawy chodzimy w totalnej ciemności, a naszymi przewodnikami są osoby niewidzące lub niedowidzące. Kolejne pokoje, po których się poruszamy (są dokładnie 4), zostały zaprojektowane tak, by odwzorowywać sceny z realnego życia. Rzeczy, które napotykamy na naszej drodze możemy rozpoznać wyłącznie za pomocą dotyku, smaku lub węchu. W tej podróży wspierają nas niewidzący przewodnicy, dla których świat ciemności jest domem. 

Jak mawia Dyrektor Generalna wystawy Małgorzata Szumowska: „Tylko doświadczenie pozwala zrozumieć sytuację drugiego człowieka. Jeśli chodzi o niepełnosprawności, dużo mówi się pięknych słów, ale zazwyczaj na słowach się kończy i nie mają one mocy sprawczej. Natomiast my wkładamy naszych gości w buty osób niewidomych i mówimy: Idź! Ta droga zmienia ludzi i staje się niesamowitą lekcją empatii i pokory”. 

Niewidzialna wystawa przywędrowała do nas z Węgier. W pewnym małżeństwie doszło do tragedii, w wyniku której mąż stracił wzrok. Żona, nie chcąc, by dzieliła ich różnica w postrzeganiu świata, postanowiła pogrążyć w mroku całe mieszkanie i żyć, przynajmniej w tym miejscu tak, jak jej niewidzący partner. Historia ich życia stała się inspiracją dla powstania pierwszej Niewidzialnej Wystawy na świecie. 

Od momentu otwarcia warszawskiej wystawy, tj. od grudnia 2011 roku, do czasów pandemii, zwiedziło ją 500.000 osób. Od 2014 roku, w plebiscycie Warszawiaki, obiekt jest corocznie doceniany nagrodą dla najlepszego Muzeum Roku. 

Magdalena Kuc 

4 listopada 2020 roku                  
Fot: Marek Młynarczyk / mat. Niewidzialna Wystawa
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352963