PROWIZORYCZNY POWRÓT RÓŻYCA?

Na działce należącej do miasta stanęły zaprojektowane z blachy falistej zielone budki. Do pierwszych z nich wprowadzili się kupcy. 

Projekt realizowany, po konsultacji z kupcami, od lipca br. przez pracownię architektoniczną OCA Architekci znalazł się pod ostrzałem krytyki praskich społeczników z Krzysztofem Michalskim z „Porozumienia dla Pragi” na czele. 

Podstawowy zarzut to brak pomysłu na zagospodarowanie tej przestrzeni zgodnie z duchem, jaki tu panował w czasach świetności Różyca. Zamiast pawilonów, które choć trochę nawiązywałyby do historycznych, na działce, którą gospodaruje miasto (1/3 terenu targowiska należy do Warszawy, 2/3 do prywatnego właściciela, Marcina Widawskiego – spadkobiercy Juliana Różyckiego, miejska działka znajduje się na tyłach Muzeum Pragi), pojawiły się kontenery z blachy falistej i zwykłych profili aluminiowych, które jedynie kolorem nawiązują do historycznych budek bazaru. 

Nie zatroszczono się o to, by na bazarze zostało zaprojektowane oświetlenie, dzięki któremu zarówno kupcy, jak i kupujący mogliby się swobodnie poruszać po alejkach Różyca. Brakuje również koszy na śmieci oraz kontenerów do ich segregacji. 

Na razie nie ma zbyt dużo zieleni, chociaż projekt zakłada powstanie zieleńca z placem zabaw i parkiem linowym. Nie ma również żadnych usprawnień zaprojektowanych pod kątem osób niepełnosprawnych, takich jak np. prowadnice dla niewidzących. Brakuje również podjazdów dla wózków inwalidzkich, a jedyny istniejący wiecznie jest zatarasowany samochodami. 

Duże zastrzeżenia podają pod kątem asortymentu, z jakim spotkamy się na zrewitalizowanej przez miasto części bazaru. Będą to ubrania, chociaż podczas społecznych konsultacji mieszkańcy widzieliby w tym miejscu przede wszystkim budki z artykułami spożywczymi. 

Do całej sprawy odniósł się stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki: „To jest zabudowa tymczasowa. Ona ma postać góra kilka lat. Jest już koncepcja docelowego zagospodarowania miejskiej działki. Ma tam powstać bazar z pawilonami o bardziej historycznym klimacie. To jest niestety czasochłonne, na same uzgodnienia od wojewódzkiego konserwatora zabytków czekamy od lutego. Nie chcieliśmy, żeby kupcy zniknęli z bazaru na lata. Dlatego ratusz postanowił zbudować pawilony tymczasowe, o uproszczonej stylistyce, które można będzie przestawić na inne targowisko”. 
Foto: Sabina Chyla
Tekst: Magdalena Kuc

7 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352886