DREWNIAK BURKEGO WRACA DO ŻYCIA

Czekająca latami na remont drewniana oficyna domu Burkego na Szmulkach ma szansę na rewitalizację. Właśnie ruszyły prace zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją. 

W pierwszej kolejności zostaną zabezpieczone najbardziej zniszczone fragmenty drewniaka, tj. ściany szczytowe. Oprócz tego zostanie wymieniona tzw. podwalina, czyli najniższa kładziona w trakcie budowy drewniana belka ścian. Robotnicy zamierzają również wzmocnić, zalewane przez wodę, fundamenty w skrajnych częściach budynku. Dodatkowo trzeba będzie przemurować i zabezpieczyć grożące zawaleniem kominy. 

Jednopiętrowa, drewniana czynszówka powstała dla malarza i grafika Edmunda Burkego w 1890 roku, w czasach kiedy na Pradze obowiązywał wydany przez Rosjan zakaz budowania domów murowanych na przedpolach fortów (cofnięto go dopiero w 1911 roku). Budynek przed wybuchem II wojny światowej należał do Lucjana i Józefy Rutkowskich, a po 1945 roku został znacjonalizowany i przez lata niszczał zasiedlony przypadkowymi lokatorami. Dopiero działania prowadzone od 2005 roku przez społeczników ze Stowarzyszenia Michałów doprowadziły do wpisana go w 2015 roku do rejestru zabytków. W 2016 roku, w marcu, z polecenia Stołecznego Konserwatora Zabytków, w drewniaku Burkego została przeprowadzona wnikliwa kontrola, która potwierdziła tragiczny stan budynku. W tamtym czasie oficyna zamieszkiwana była przez jednego lokatora. Największy niepokój kontrolerów wzbudziły widoczne gołym okiem uszkodzenia i odkształcenia ścian zewnętrznych. Jedna ze ścian szczytowych „odkleiła się” od budynku zlokalizowanego pod numerem 28 (oficyna przylega do niego od strony południowo-wschodniej). W tragicznym stanie były podwaliny, stropy, więźba dachowa oraz poszycie dachu. Na ścianach były zacieki sugerujące, że do wnętrza w czasie deszczu leje się woda. Piwnice były zawilgocone. 

Zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków remont drewniaka Burkego, obejmujący najważniejsze prace zabezpieczające, miał zostać przeprowadzony do dnia 31 grudnia 2018 roku. Niestety, nic takiego się nie stało. Ratusz nie włączył budynku do zintegrowanego programu rewitalizacji Warszawy do 2022 roku. Po wykwaterowaniu ostatniego lokatora budynek nadal niszczał. 

W 2020 roku projekt zabezpieczenia oficyny został zgłoszony do budżetu obywatelskiego na rok 2021 i niestety w głosowaniu nie został wybrany. 

Czy prowadzone obecnie prace zabezpieczające będą wstępem do rewitalizacji budynku? Czas pokaże. 
drewniak Burkego, akwarela 
Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Magdalena Kuc

7 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352780