SZPITAL POŁUDNIOWY DLA CHORYCH NA COVID

Będący wciąż w budowie Szpital Południowy na Ursynowie przyjmie chorych na Covid-19. 

Trwają procedury, które przyspieszą ukończenie inwestycji. To, co było niemożliwe dla zdymisjonowanego przez Rafała Trzaskowskiego wiceprezydenta Pawła Rabieja jest jak najbardziej do przeprowadzenia dla wiceprezydent Beaty Kazanowskiej. Pomiędzy ratuszem a wojewodą trwają negocjacje w kwestii finansowania budowy i zakupu wyposażenia niezbędnego do sprawnego funkcjonowania placówki. 

Dlaczego prace nad przyspieszeniem zakończenia budowy szpitala Południowego i przekształceniem go w szpital dedykowany chorym na Covid ruszyły tak późno? Przyczyna związana jest z szeroko rozumianą „niemocą”, odpowiedzialnego za sprawy zdrowia w Warszawie, wiceprezydenta Pawła Rabieja. Innymi słowy, zdaniem byłego wiceprezydenta, niemożliwe było przyspieszenie niezbędnych do sfinalizowania funkcjonowania szpitala procedur. W oficjalnym oświadczeniu ratusza z października br. wskazywano na fakt, że szpital jest nadal w trakcie prac i nie został odebrany przez inspekcję nadzoru budowlanego: „Zgodnie z przepisami to jest plac budowy. W związku z tym nie możemy przeznaczyć go na szpital polowy. To miejsce nie spełnia jeszcze norm bezpieczeństwa budowlanego. Obiekt nie został odebrany ani przez inspekcję sanitarną, ani przez inspekcję nadzoru budowlanego. W momencie, kiedy obiekt jest nieodebrany, może stwarzać niebezpieczeństwo” – powiedziała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. 

Jak poinformowała wiceprezydent Beata Kazanowska, obecnie trwają prace nad przygotowaniem umowy między ratuszem a wojewodą, dzięki której będzie można ukończyć pomyślnie wszystkie wymagane procedury i sfinansować działanie obiektu. „Wchodzimy w dwa procesy naraz – wykonawca Szpitala Południowego będzie musiał przyspieszyć tempo prac i nie schodzić z placu budowy przez 24 godziny na dobę. Zależy mi, żeby pan wojewoda wziął na siebie ciężar wyposażenia szpitala covidowego, czy to poprzez własne zakupy, czy też poprzez Agencję Rezerw Materiałowych. Lista elementów wyposażenia w tej chwili jest tworzona” – powiedziała prezydent. 

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ratusza, budowa formalnie zostałaby zakończona w styczniu, pierwszych chorych będzie można wprowadzić do szpitala miesiąc później. Szpital będzie dysponował 400 łózkami. 
Magdalena Kuc

13 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352749