MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA ZBIERA KOMPUTERY

Conajmniej do 29 listopada nauka ma się odbywać poprzez internet. Decyzja podjęta przez premiera dotyczy zarówno szkół podstawowych, jak i średnich. W zależności od bieżącej sytuacji termin powrotu do normalnego, stacjonarnego nauczania może zostać przesunięty w nieokreśloną przyszłość. 

Nauka przez internet z definicji musi zakładać, że każde dziecko w Polsce ma do swojej wyłącznej dyspozycji sprzęt oraz łącze o odpowiednich parametrach, umożliwiające sprawną komunikację z nauczycielem. Tymczasem w wielu rodzinach komputer jest tylko jeden i muszą się nim dzielić wszyscy członkowie rodziny. Dzieci w wieku szkolnym, a czasami również pracujący zdalnie przez internet rodzice. Jak rozwiązać ten gordyjski węzeł? Środki uruchomione przez rząd, które mają wspomóc szkoły i nauczycieli są śmiesznie niskie. Dotyczy to nie tylko małych miejscowości, ale także Warszawy. 

„Jak wskazują nasze badania z początków pandemii, w ubiegłym roku szkolnym aż kilkanaście tys. uczniów zadeklarowało brak komputera. Wielu uczniów miało zaś do nich ograniczony dostęp, dzieliło się komputerem z rodzicami bądź rodzeństwem. Przy 17 tysiącach sztuk brakującego sprzętu, rząd dotychczas przekazał na potrzeby warszawskich uczniów środki na zakup 183 komputerów (264 tys. zł)” – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, dodając jednocześnie – „Wyposażyliśmy naszych uczniów i nauczycieli w 5 tysięcy komputerów, które zostały zakupione m.in. ze środków miasta oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Planujemy dalsze zakupy i wsparcie”. 

Istotny jest jednak czas. Procedury zakupów są jakie są. Środki również mogą się okazać niewystarczające, tym bardziej, że sprzęt będzie udostępniany również nauczycielom. Stąd też pojawiła się inicjatywa członków Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy (MRW), którzy ruszyli z inicjatywą zbiórki sprzętu dla uczniów nie posiadających sprzętu do nauki przez internet. W wielu firmach, przedsiębiorstwach, instytucjach różnego rodzaju i urzędach znajdują się przecież komputery, laptopy czy tablety, które nie są już używane. W taki razie członkowie MRW zwracają się z prośbą o kontakt. Sprzęt zostanie przekazany uczniom przez szkoły, które otrzymają go na podstawie umowy o darowiźnie podpisanej z darczyńcami. 

„Wystąpiliśmy już z apelem do rządu o jak najszybsze zwiększenie subwencji oświatowej o 5,8 mln zł na doposażenie szkół, uczniów i nauczycieli. My możemy poczekać na odpowiedź, uczniowie już nie” – stwierdziła na koniec wiceprezydent.  
Tekst i zdjęcia: Andrzej Papliński

13 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352770