KONIEC REMONTU „KARMELICKIEJ BANI”

Po niespełna dziesięciu latach zakończono prace wewnątrz kościoła seminaryjnego. W trakcie prac odkryto XVII-wieczny fresk. 

Remont w kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu ruszyły w 2010 roku. Renowacji poddano wnętrze świątyni. Odnowione zostały barokowo-rokokowy ołtarz główny, poświęcony św. Józefowi, oraz trzy ołtarze boczne: Matki Bożej Różańcowej, Imienia Jezus oraz Matki Bożej Dobrej Śmierci. Odnowiono również bardzo rzadko spotykane w sztuce sakralnej figury zaślubin Matki Bożej oraz sztukaterie i malowidła w prezbiterium. Występujące w kościele rzeźby uporządkowano tematycznie. 

„W historii kościoła wszystko się nawarstwiło, były donoszone różne części ołtarzy, figury z innych kościołów warszawskich, dlatego tak to ustawiano” – wyjaśnił „galimatias” panujący przed remontem we wnętrzach kościoła ks. Leszek Kwiatkowski z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.  

Podczas prac odkryto również XVII-wieczny fresk. Mieści się on za pochodzącym z XVIII wieku ołtarzem głównym świątyni. Podczas prac wzmocniono również stalle, w których modlili się karmelici do czasu wybuchu powstania styczniowego. „Po ponad 150 latach wróciliśmy z klerykami z modlitwą do chóru zakonnego i wykorzystujemy tę część tak, jak była przeznaczona – do modlitwy. Przywracamy temu miejscu sakralność” – powiedział ks. Kwiatkowski. 

Barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii i św. Józefa oblubieńca został wybudowany dla karmelitów bosych w XVII wieku. Jego projektantami byli znani architekci: Konstanty Tencalla, architekt Zygmunta III Wazy i Władysława IV, Józef Szymon Bellotti, architekt Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, oraz Tylman z Gameren. Klasycystyczna fasada, ze względu na brak funduszy, powstała dopiero w XVIII wieku. Jej twórcą był architekt związany z dworem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego — Efraim Szchreger. 

W 1779 roku, na dachu świątyni umieszczono wielką kulę z wężem trzymającym w pysku jabłko, którą warszawiacy ochrzcili karmelicką banią. Kościół nie został zniszczony w czasie II wojny światowej.
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

19 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352879