WŁADZA SIĘ GRODZI! BRAMA PRZED SEJMEM 

Przed Sejmem, od strony ulicy Górnośląskiej, w miejscu, gdzie najczęściej zbierają się protestujący, stanie potężna prawie 3-metrowa brama. Ma chronić obecną władzę przed obywatelami. 

O planach budowy trwałego ogrodzenia i bramy oraz potrzeby mówiło sie w kregach PiS od dawna. Za obecnej władzy regułą stało się stawianie barierek metalowych mających chronić przed potencjalnymi agresorami. 
Przetarg na jej budowę rozpisano jedna tuż po wybuchu demonstracji po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej. 

Jak podaje portal rp.pl, którego dziennikarze dotarli do dokumentacji przetargowej, brama ma być wysoka na 3 m i szeroka na 8,2 metra. Dodatkowo, obok głównego wejścia mają powstać dwie furtki, równie wysokie i szerokie na około półtora metra. Całość ma być sterowana automatycznie. Wejście ma być wyposażone w domofony. Dodatkowo, Kancelaria Sejmu zamierza przed bramą położyć ok. 20 metrów infrastruktury. 

Jak podaje Centrum Informacyjne Sejmu, zainwestowanie w tego typu obiekt zniweluje konieczność „stosowania przez Kancelarię Sejmu, Straż Marszałkowską oraz policję droższych i mniej efektywnych rozwiązań doraźnych, co jest szczególnie istotne w kontekście prób wtargnięcia na teren sejmu w celu zdewastowania budynków sejmowych”. 

Z oficjalnego oświadczenia Centrum Informacyjnego Sejmu wynika, że brama jest jedną z typowych inwestycji, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa na terenie obiektu. Podobne prace, choć w mniejszym zakresie, realizowano już w latach ubiegłych, np. parę lat temu zainstalowano przy szlabanach wjazdowych zapory, które mają zapobiegać niepożądanym wtargnięciom na teren Sejmu. Zapory zamontowano po sprawie Brunona Kwietnia, który próbował wjechać na teren obiektu furgonetką wyładowaną materiałem wybuchowym. 

Do sprawy budowy zapory odniósł się poseł PO Jarosław Urbaniak, przypominając, że jeden z głównych powojennych architektów kompleksu przy Wiejskiej, Bohdan Pniewski, zaprojektował jeden z najważniejszych budynków w państwie w otoczeniu parku, który do 2106 roku dostępny był dla wszystkich. Wraz z objęciem władzy przez PiS, teren Sejmu zaczął być stopniowo ograniczany, a Straż Marszałkowska została wyposażona w broń z ostrą amunicją. 

Jak ustalili dziennikarze portalu rp.pl, brama, ze względu na swoje gabaryty, zamykana będzie na noc, oraz w czasie wzmożonej aktywności protestujących i ma być gotowa w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy z kontrahentem wybranych w przetargu.  
Magdalena Kuc
Fot. Sabina Chyla

22 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352758