WARSZAWA BEZ WSPARCIA UNIJNEGO

Decyzją ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego, Warszawa i 9 okolicznych powiatów zostają wyłączone ze wsparcia unijnego rozdzielanego przez urzędników z Mazowsza. 

Do tej pory samorządy Warszawy i 9 powiatów (mińskiego, legionowskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, warszawskiego zachodniego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego), mogły korzystać z funduszy unijnych przyznawanych w ramach regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza, innymi słowy część z pieniędzy rozdysponowywana była wyłącznie na szczeblu lokalnym. Od przyszłego roku ma się to zmienić. 

Decyzją ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego Warszawa i okoliczne powiaty zostają z programu wyłączone. Oznacza to, że włodarze poszczególnych miast, jeśli będą chcieli ubiegać się o unijne pieniądze, będą musieli zwrócić się bezpośrednio do rządu. 
Kuriozalną sytuację skomentował prezydent Rafał Trzaskowski: „Chodzi o to, żebyśmy musieli prosić rząd jak o jałmużnę o pieniądze z programów centralnych. Motywacja jest czysto polityczna”. O decyzji, w podobnym tonie, wypowiada się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik: „To jest informacja, która mnie zmroziła. Odnoszę wrażenie, że to cynicznie zaplanowane działanie, którego celem jest przygotowanie gruntu pod podział województwa i antagonizowanie dwóch obszarów regionu”. 

Sytuacja, niestety, nie napawa optymizmem, pomimo zapewnień ministra Kościńskiego, że Warszawa i okoliczne powiaty będą mogły ubiegać się o finansowanie inwestycji z programów rozdzielanych przez rząd. Po pierwsze, Warszawa i aglomeracja warszawska będzie jedynym w Polsce regionem zaliczanym do kategorii regionów lepiej rozwiniętych. Innymi słowy, dla PiS stolica i okoliczne powiaty są już wystarczająco bogate i od tej pory mają radzić sobie same. Po drugie, z funduszy centralnych nie finansuje się raczej lokalnych inwestycji, takich jak np. ścieżki rowerowe, wymiana kanalizacji, budowa przedszkoli itp. Po trzecie, fundusze będą przyznawane na szczeblu centralnym. Tam będą zapadały decyzje w kwestii przyznania danej inwestycji dofinansowania. 

Czy Warszawa i okoliczne powiaty, będące bastionem opozycji mogą liczyć na unijne dotacje? Czas pokaże.
Fot. UM Warszawy
Magdalena Kuc

23 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 354736