MOST POŁUDNIOWY GOTOWY DO OTWARCIA

Trwają testy obciążeniowe Mostu Południowego. Na trasę wyjechało kilkanaście samochodów ciężarowych. 

Most Południowy o długości 1,5 km jest środkową częścią, będącej nadal w budowie, Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w niedalekiej przyszłości umożliwi on stołecznym kierowcom przejazd między Wałem Miedzeszyńskim w Wawrze a węzłem Przyczółkowa znajdującym się w Wilanowie. Za prace na tym odcinku POW odpowiada tureckie konsorcjum Gulermak. 

Obecnie trwają testy obciążeniowe mostu. Jak podają drogowcy, zaawansowanie robót na całym odcinku wynosi 90%. „Ułożona jest nawierzchnia, zainstalowane latarnie, zainstalowane balustrady. To już ostatnie dni i ostatnie tygodnie prac. Na wszystkich odcinkach wnioski o użytkowanie zostały już złożone, czekają nas ostatnie odbiory” – powiedział podczas konferencji prasowej Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gulermak. 

Testy obciążeniowe, o których mowa polegają na długotrwałym ustawieniu w określonych miejscach konstrukcji ciężkich pojazdów, np. samochodów ciężarowych. Przed drogowcami są też jeszcze tzw. testy dynamiczne, które będą polegały na przejazdach ciężarówek z różnymi prędkościami. 

Kierowcy podróżujący Mostem Południowym będą mieli do dyspozycji po cztery pasy ruchu w każdą stronę. Dla pieszych i rowerzystów chcących przedostać się na drugą stronę Wisły została przeznaczona kładka pieszo-rowerowa. 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to otwarcie mostu nastąpi 22 grudnia. Na zakończenie jednak całej inwestycji będziemy musieli poczekać do pierwszego kwartału 2021 roku. 

W tej chwili nadal trwają prace przy estakadzie, która ma przebiegać nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym oraz w tunelu na Ursynowie, m.in. przy nawierzchni, po której będą poruszać się samochody. 

Południowa Obwodnica Warszawy była planowana od lat siedemdziesiątych XX wieku. Droga będzie łączyć węzły autostrady A2 – Konotopa, na zachód od Warszawy, oraz Majdan, po jej wschodniej stronie.
Magdalena Kuc
Fot. GDDKiA / Krzysztof Nalewajko

11 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352972